Защо е важно да се направи PCR тест преди ваксинация срещу К-19?
Ако пациентът се почувства зле след ваксинацията и PCR е положителен, значи не ваксината е виновна
Хората, които в момента са болни, не трябва да бъдат ваксинирани преди да оздравеят. Но понякога К-19 се развива с малко или без симптоми. Следователно е възможно както тези, които наскоро са били болни, така и тези, които току-що са били заразени, но не знаят за това, да дойдат за ваксинацията, предават световните осведомителни агенции.
"Ако ваксинирате човек, който е имал К-19, той ще има "златен имунитет" - така може да се получи максималният и най-вероятно дългосрочен имунен отговор“, каза Анча Баранова, доктор на биологичните науки, професор в Училището по системна биология към университета Джордж Мейсън.
Тя уточни, че при тези условия ваксината няма да има време да формира имунния отговор на организма и ходът на заболяването ще зависи само от собствения имунен отговор на човека.
"К-19 не се проявява веднага, защото на човек може да изглежда, че болестта му е следствие от ваксинация. Но всъщност това ще бъде коронавирус", допълва Баранова.
Избягването на такава ситуация е много лесно: преди ваксинацията трябва да се подложите на PCR тест.
Ако това не е направено и след ваксинацията лицето е имало съмнения относно здравето си, същият PCR тест ще помогне за разрешаването им.
"Ако пациентът се почувства зле след ваксинацията и PCR е положителен, значи не ваксината е виновна, а коронавирусната инфекция“, заключи Анча Баранова.