Защо израелското разузнаване не успя да спре най-голямата атака на Хамас
Бенямин Нетаняху се закани снощи да унищожи радикалната групировка, която взе властта в ивицата Газа през 2007 г.
Ислямисткото движение Хамас предприе вчера своята най-голяма атака срещу Израел от самото си създаване през 1987 г. - в началото на Първата палестинска интифада.
Конфликтът тепърва се разгаря, като израелският премиер Бенямин Нетаняху се закани снощи да унищожи радикалната групировка, която взе властта в ивицата Газа през 2007 г.
Стотици убити израелци, палестински бойци, сеещи смърт в израелски градове, кадри на горящи танкове и еврейски заложници, отведени в крайбрежния анклав. Всичко това изглеждаше немислимо, до вчера.
В събота сутринта, след като хиляди ракети полетяха и вероятно стотици палестински бойци проникнаха в Израел от ивицата Газа, движението Хамас обяви, че е започнало "военна операция" срещу еврейската държава, за да сложи край на поругаването на ислямски светини и на посегателствата срещу палестинците от страна на Израел и еврейските заселници в окупираните територии.
Впрочем движението, обявено от Съединените щати и Европейския съюз за терористична организация, не признава правото на съществуване на Израел.
Напоследък ситуацията в Близкия изток отново се изостри, особено на Западния бряг на река Йордан, отбелязва ДПА. В четвъртък и петък четирима палестинци бяха убити от израелската армия на окупираната територия.
При все това такова голямо нападение от ивицата Газа, от която Израел се изтегли през 2005 г. и оттогава държи под блокада, е огромна изненада. И докато сраженията още продължават, един въпрос вече неминуемо стои на дневен ред: как израелското разузнаване, което има легендарна репутация и е смятано едва ли не за най-доброто в света, не успя да предотврати, или поне да узнае нещо, за операция от толкова голям мащаб.
"Нямаме представа как е могло да се случи това", казаха представители на израелските власти в отговор на въпрос на Би Би Си как, с всичките си огромни ресурси, израелското разузнаване не е установило, че се готви подобна атака.
Представители на правителството на американския президент Джо Байдън от своя страна заявиха, че не са били предупредени за възможно нападение от никой от близкоизточните си партньори, пише БТА.
Учудващо е, че комбинираните сили на службата за вътрешна сигурност Шин Бет, външното разузнаване Мосад и армията не са предугадили какво се готви. Или, ако все пак са го направили, не са се задействали, отбелязва Би Би Си.
Израел има може би най-големите и добре финансирани разузнавателни служби в Близкия изток. Той разполага с информатори и агенти както в палестинските групировки, така и в Ливан, Сирия и други държави, посочва Би Би Си.
И това не е всичко: израелските служби са се доказали с прецизни операции, убивайки на различни места по света врагове на Израел след внимателно проследяване. Такива покушения са били извършвани с дронове, с поставяне на проследяващо устройство на автомобила на съответния човек и дори с експлодиращи мобилни телефони.
Нещо повече, по протежение на оградата на границата между ивицата Газа и Израел, където ситуацията традиционно е напрегната, има камери и сензори за движение на земята, а военни патрулират редовно. Оградата с бодлива тел е била замислена като "умно препятствие" за предотвратяване именно на нападения като вчерашното, отбелязва Би Би Си.
И все пак бойците на Хамас просто си проправиха път в Израел, било то изрязвайки дупки в оградата, от морето или дори с парапланер.
Подготовката и осъществяването на такава координирана, сложна атака, включително набавянето и изстрелването на хиляди ракети, точно под носа на израелците, са изисквали извънредно равнище на оперативна сигурност в редиците на радикалното движение, коментира Би Би Си.
Агенция Блумбърг пише, че изненадващото нападение на Хамас е довело до обвинения в израелската разузнавателна общност. Анализатори вече определиха атаката като най-големия провал на израелското разузнаване от Войната от Йом Кипур точно преди половин век.
По ирония на съдбата, или може би по замисъл на ръководството на Хамас, операцията бе предприета точно 50 години след като коалиция от арабски държави напада изненадващо Израел на един от най-големите еврейски празници - Деня на изкуплението. През октомври 1973 г. Израел, имащ самочувствието на победител в Шестдневната война през юни 1967 г., е хванат неподготвен.
И макар все пак да успява да се стабилизира и да отблъсне нападателите, еврейската държава дава над 2600 жертви. За сравнение, загубите на Египет възлизат на 15 хиляди души, а Сирия губи 3500 войници. Израел обаче не е давал толкова много жертви в никоя друга война от своето създаване преди 75 години, отбелязва Ройтерс.
Не е изненадващо, че израелските медии вече задават въпроси на военните и политическите ръководители на страната как е възможно историята да се повтаря. Вече е започнало голямо разследване, казаха пред Би Би Си представители на израелските власти и прогнозираха, че въпросите "ще продължат с години".
Но колкото и изненадваща да бе вчерашната атака, една стара максима гласи, че армиите винаги са готови за предишната война. До голяма степен това важи и за разузнавателните служби: колкото и добре да си вършат работата и с каквито и технологии да разполагат, врагът също се приспособява и винаги може да измисли нещо ново. След което те си научават урока и запълват пропуските. Преди врагът пак да измисли нещо ново...
И докато търси отговори в дългосрочен план, Израел има няколко краткосрочни задачи: да неутрализира палестинските бойци, проникнали на негова територия, да освободи всички заложници, да ликвидира военния потенциал на Хамас и да не позволи насилието да обхване окупирания Западен бряг на река Йордан и съседен Ливан.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук