Защо учените се страхуват от втори мандат на Тръмп и какво правят по въпроса
Когато профсъюзът, представляващ почти половината от служителите на Агенцията за опазване на околната среда, одобри нов договор с федералното правителство този месец, той включи необичайна разпоредба, която няма нищо общо със заплащането, обезщетенията или гъвкавостта на работното място: защита от политическа намеса в работата им. Това пише в своя статия washingtonpost.com, специално преведена от БЛИЦ.
Защитите, които гарантират, че работниците могат да докладват всякаква намеса без страх от „възмездие, репресии или отмъщение“, са „начин да се изправим пред втора администрация на Тръмп и да защитим нашите работници“, каза Мари Оуенс Пауъл, инспектор на резервоари за съхранение на бензиностанции и президент на Съвета на Американската федерация на държавните служители
Споразумението показва степента, в която кариерните служители и служителите от администрацията на Байдън се надпреварват да осуетят всякакви усилия за намеса в науката за климата или отслабване на агенциите за околната среда, ако бившият президент Доналд Тръмп спечели втори мандат. Тръмп и неговите съюзници, напротив, твърдят, че раздутите федерални агенции са навредили на икономическото развитие в цялата страна и че администрацията на Байдън е приоритизирала науката за климата за сметка на други приоритети.
Администрацията на Тръмп отстрани, заглуши или изгони стотици учени и представи погрешно изследванията за коронавируса, възпроизводството и прогнозите за урагани, казаха защитници на околната среда. Сега като пример за това, което предстои, те посочват проект, наречен „Проект 2025“, план за следващата консервативна администрация, изготвен от десни мозъчни тръстове във Вашингтон.
Планът призовава за мащабна реорганизация на изпълнителната власт, която ще концентрира повече власт в ръцете на Тръмп. Синдикатът на еколозите (EPA) препоръчва премахването на службата за екологично правосъдие, която беше създадена през 2022 г., за да се справи със замърсяването, което вреди непропорционално на бедните и малцинствените общности.
Скоро след като президентът Байдън встъпи в длъжност, неговата администрация започна да налага политики за научна почтеност във федералното правителство, определяйки правила, които защитават изследванията от политическа намеса или манипулация. Много такива политики са налице – въпреки че защитниците на изследванията казват, че те не са трайни, защото не са залегнали във федералния закон и могат да бъдат отменени с нови изпълнителни действия.
В Националната администрация за океаните и атмосферата, където разследване от 2020 г. установи, че ръководителите на агенцията са нарушили нейната политика за научна почтеност, след като Тръмп показа коригирана карта с прогнози за урагани, по-строги стандарти влязоха в сила през март. Подобна политика скоро ще бъде разширена към Министерството на търговията, включително към политически назначените лица, чиито нарушения са описани подробно в разследването от 2020 г.
В EPA новата разпоредба за научна почтеност е част от четиригодишен договор с агенцията. Разпоредбата гарантира, че жалбите на работниците ще бъдат оценявани от независим следовател, а не от политическо назначено лице.
Докато всеки нов президент би могъл бързо да трансформира политиките около научната почтеност чрез нови изпълнителни заповеди, разпоредбата на профсъюзния договор е една от застъпниците, настоявани като начин защитата да стане по-трудна за отмяна без правна битка.
Пауъл каза, че администрацията на Тръмп е насочена специално към изследователите на климата в агенцията. Тръмп нарече глобалното затопляне „измама“ и по време на първата си година на поста неговите политически назначени лица забраниха на трима учени да говорят за изменението на климата на конференция в Роуд Айлънд.
Манди Гунасекара, която е била началник на кабинета на еколозите при Тръмп, отхвърли обвиненията, че администрацията му се е опитала да потисне науката за климата. Тя каза, че това изследване вероятно ще продължи, независимо кой е в Белия дом.
„Изменението на климата ще продължи да бъде важен проблем в бъдещата консервативна администрация, но това няма да бъде най-важният проблем, така че да измести агенцията, изпълняваща пълната си мисия“, каза Гунасекара.
Въпреки това има силни тревоги в рамките на синдиката на еколозите относно предложенията за проект 2025, каза Дженифър Орм-Завалета, бивш служител на EPA, който съветваше лидерите на агенцията тази седмица на редовно планирана среща относно прехода към следващата администрация. Тя каза, че им напомня, че предложенията за съкращаване на персонал например ще изискват сътрудничеството на Конгреса.
„Много неща в списъка с желания не могат да се случат толкова лесно“, каза Орме-Завалета, който служи в борда на Мрежата за защита на околната среда, група от бивши служители на EPA, които работят в подкрепа на агенцията и нейната мисия.
Говорителят на EPA Ремингтън Белфорд каза в имейл, че агенцията е „доволна“ от разпоредбата на договора и „се ангажира да гарантира, че агенцията има силна основа на науката, която е свободна от политическа намеса и неподходящо влияние“.
Въпреки че е полезна, разпоредбата няма да бъде панацея, каза Тим Уайтхаус, изпълнителен директор на Public Employees for Environmental Responsibility, група за застъпничество с нестопанска цел, която помaга относно езика на научната почтеност.
„Ще бъде невъзможно да защитим напълно Тръмп която и да е агенция или да защитим който и да е учен, ако Тръмп спечели нов мандат и Камарата или Сенатът са под контрола на републиканците“, каза Уайтхаус. „Тогава няма да има абсолютно никакъв смислен надзор.“
Подпори на вътрешния отдел за повече разфасовки
Министерството на вътрешните работи – което управлява огромни участъци от публична земя и федерални води и контролира всичко – от офшорни петролни сондажи до защита на застрашените видове – може да бъде подложено на интензивен контрол във втора администрация на Тръмп.
В интервю за "Fox & Friends" Тръмп беше попитан за правителствените програми, които би намалил през втори мандат. „Ще направим нещо като Министерство на вътрешните работи“, каза той в отговор.
Остава неясно дали Тръмп иска да премахне Министерството на вътрешните работи или просто да намали бюджета и нивата на персонала. Каролайн Ливит, говорител на кампанията на Тръмп за 2024 г., не отговори директно на искане за разяснение.
Тръмп „съкрати бюрокрацията и даде на (петролната и газовата) индустрия повече свобода да прави това, което умее най-добре – да използва течното злато под краката ни, за да произвежда чиста енергия за Америка и света – и той ще направи това отново, веднага щом се връща в Белия дом“, каза Ливит в изявление по имейл.
Кариерни служители масово напуснаха Министерството на вътрешните работи по време на четирите години управление на Тръмп. В края на неговия президентски мандат служителите в агенцията са с 4900 по-малко, отколкото в началото, сочат данни на Службата за управление на персонала.
Изселването беше особено голямо в Бюрото за управление на земите на вътрешните работи, което контролира приблизително 245 милиона акра обществени земи. След като Тръмп за кратко премести централата от Вашингтон в Гранд Джънкшън, Колорадо, повече от 87 процента от засегнатите служители или подадоха оставка, или се пенсионираха.
Уилям Пери Пендли, който беше изпълняващ длъжността директор на BLM при Тръмп, защити преместването, като каза, че по-голямата част от публичните земи са на Запад.
„Ако искате да сте ангажирани със заинтересованите страни – губернаторите, комисарите на окръга, местните хора – тогава трябва да сте на запад“, каза Пендли, добавяйки, че служителите на администрацията на Байдън във Вашингтон са „много извън контакт“. ”
В допълнение към преместването на BLM, през юли 2017 г. тогавашният министър на вътрешните работи Райън Зинке преназначи десетки висши служители от кариерата като част от по-широка реорганизация на отдела. Джоел Клемънт, учен и политически експерт, беше отстранен от ролята си на директор на Службата за анализ на политиката на вътрешните работи и преназначен на счетоводна позиция, за която нямаше опит.
В жалба на подател на сигнали до Службата на специалния прокурор на САЩ - и в публикация във The Washington Post - Клемент обвини Зинке в незаконни опити да принуди служители от кариерата да напуснат.
„Този инцидент беше казус за това, че те преследват хората, които се занимават с наука“, каза в интервю Клемент, който сега работи във филантропска фондация. В крайна сметка вътрешният наблюдател на Interior не откри никакви писмени съобщения от Zinke, които да подкрепят обвинението.
През април Службата за управление на персонала финализира правило, което ще позволи на федералните служители да запазят съществуващите си работни защити и правото на надлежен процес, включително правото да обжалват преназначаване или уволнение. Правилото отменя директива на Тръмп, известна като График F, която позволява на администрацията му да изгони хиляди кариерни служители, като промени статута им на работници по желание, които могат да бъдат уволнени без надлежен процес.
Необходим е нов федерален закон, казват някои
Ръководителите и наблюдателите на Националната метеорологична асоциация (NOAA) казаха, че агенцията е по-добре подготвена да издържи на натиска, пред който са изправени учените, когато ураганът Дориан се приближаваше до крайбрежието на САЩ през 2019 г., а Тръмп използва маркер, за да разшири конуса на прогнозата за урагана, за да включи Алабама.
Предупреждението му предизвика бързо разяснение от синоптиците, че Алабама всъщност не е на вероятния път на бурята, а след това изявление от ръководители на агенцията, потвърждаващо неправилното твърдение на Тръмп. Разследване установи, че неправомерното политическо влияние е довело до публикуването на това изявление, което нарушава политиката за научна почтеност на NOAA.
Оттогава агенцията актуализира тази изследователска политика - през януари 2021 г. и отново този март, каза Синтия Декър, служител по научната почтеност на NOAA.
Политиката включва насоки за това как трябва да се държат учените и изисква от тях да формулират откритията си открито и ясно пред обществеността. Той установява, че „достоверни твърдения за измислица, фалшификация, плагиатство и намеса или неправомерно влияние върху точното публично отчитане на науката“ могат да доведат до „действия на персонала“ и дори до насочване към офиса на генералния инспектор.
През следващите месеци се очаква разширяване на тези политики, така че да обхванат Министерството на търговията, каза Декър. Той ще включва механизъм, чрез който дори политически назначени лица могат да бъдат обект на обвинения, че са нарушили политиката за почтеност, нещо, което може да доведе до
преглед или разследване и потенциална дисциплинарна проверка, каза Декър.
Тези актуализации са важни, защото задават „онзи морален и интелектуален компас, който да напомня на хората къде са бордюрите по пътя“, каза Крейг Маклийн, 40-годишен ветеран от NOAA, който е изпълнявал длъжността главен учен на агенцията по време на администрацията на Тръмп.
Но колкото и силни да са политиките, те не са постоянни, отбелязват някои критици. Законодателството, въведено на последните две сесии на Конгреса, би кодифицирало изискване федералните агенции да приемат политики за научна почтеност и биха могли да установят законови санкции за тяхното нарушаване.
С такъв закон в сила „следващият президент не може да каже „Не, не ме интересува““, когато възникнат нарушения на научната почтеност, каза Андрю Розенберг, бивш служител на NOAA и старши съветник в Центъра за Океанско лидерство в Университетската корпорация за атмосферни изследвания.
Даниел Уайнър, директор на изборите и правителствената програма в Центъра за правосъдие Бренан към Нюйоркския университет, каза, че правителствените учени неизбежно ще се сблъскат с натиск от високо.
„Винаги ще има политически опасения, които да отблъскват науката“, каза Уайнър. „Бих очаквал това, независимо кой ще спечели изборите.“