Защо в Западна Франция е пълно с "Фарове на мъртвите"? (СНИМКИ)
През XII в. обитателите на централната и западната част на Франция издигат малки кули в селата си с прозорци на върха. Те са осветени подобно на фар, въпреки че никоя от тях не е близо до морето. Тези структури са известни като "Фарове на мъртвите" и се смята, че обозначават местоположението на гробищата.
Но това може и да не е вярно, като се има предвид, че някои от тези кули не се намират в близост до гробище, посочва Amusing Planet.
Кулите са строени в различни форми и размери, но обикновено са под формата на колона или малка кула с конусовиден покрив и кръст в горната част.Малкият вход в долната част дава достъп до интериора на кулата, така че фарът да може да се повдига на желаната височина при здрач.
Един от най-съвършените примери за подобно съоръжение е разположен в община Келлефруин.
Точният произход и цел на тези кули все още се обсъжда от учените. Някои смятат, че те първоначално са наричани "Фарове на маврите", а не "Фарове на мъртвите", но тъй като двете френски думи звучат сходно.
Тази теория определено има смисъл, тъй като внимателното картографиране на местата на кулите показва, че те са разположени близо до древни пътища.
Така че "Фаровете на мъртвите" биха могли просто да бъдат упътващи светлини за пътниците в древността.
Учените също така са открили доказателства, които свързват изграждането на тези кули с кръстоносните походи.
Много от тези "Фарове на мъртвите", разпръснати из провинцията, имат собствена малка мистерия. Вземете например тези във Верже, Южна Франция, които приличат на комините на Бахчисар - двореца на татарите в Крим, разположен на повече от 3000 км.
Фаровете на мъртвите не са географски ограничени във Франция, въпреки че тук те се срещат най-много. Те могат да бъдат открити и в Англия, Австрия, Германия и Полша.
Източник: Profit.bg.