Защо вместо SOS пилотите казват "Майски ден" при опасна ситуация
Този сигнал е въведен през 1923 г. и се е превърнал в международен стандарт
При беда се изпраща SOS сигнал. Това правило се е затвърдило от стотици книги и филми. В действителност обаче, в случай на опасност, пилоти на самолети или капитани на бедстващи кораби се свързват и предават нещо съвсем различно. Не е SOS.
Работата е там, че SOS е сигнал за радиотелеграфна връзка, той се предава чрез кода на морзовата азбука. А там, където гласът е активиран, има друго обозначение за критична ситуация, която изисква незабавно спасение. Необходимо е да повторите силно и отчетливо три пъти: "Майски ден, Майски ден, майски ден!"
Това е в превод на български. По принцип аварийните съобщения обикновено се предават на английски. Тоест, звучи така: Mayday, Mayday, Mayday!
Какво означава това?
Не, не бива да търсите връзка с май и да приписвате лоша репутация на този месец. И не е свързано с някаква конкретна катастрофа, случила се веднъж в един не много прекрасен майски ден.
Фразата е въведена през 1923 г. от Фредерик Мокфорд, старши радист на летището в Лондон. Той получил задачата - да измисли кодово съобщение, което да не е като обикновените команди, предавани по радиото. И в същото време това да означавало спешна ситуация и лесно да се запомни.
Мокфорд предложил Mayday. Той обяснил, че изразът звучи почти като френския призив за помощ: m'aidez (съкратено от venez m'aider - "елате ми на помощ"). И какво общо имат французите? Това, че най-често от това летище пилотите трябвало да летят до Париж.
Оттогава думата „Мейдей“, казана по радиовълните, означава, че някъде се е случила беда, спешно е необходима помощ. Този сигнал се е превърнал в международен стандарт.
Превод и редакция: БЛИЦ