Защо засега никой не може да спре ингимасите – елитните терористи на "Ислямска държава"

В тях воюват не само най-фанатичните, но и най-добре подготвените джихадисти

"Ислямска държава" създава елитни терористи - т.нар. ингимаси, и успехът на противниците й зависи от това дали ще могат да се справят с новата тактика на джихадистката групировка, пише в. "Комерсант", цитиран от БТА.

Иракските военни обявиха преди два дни, че са освободили три села в провинция Ниневия, югоизточно от Мосул - основната крепост на ИД в страната. Според експерти това е прелюдия към подготвяно мащабно настъпление срещу самия Мосул - най-големия град, контролиран от екстремистката групировка.

Но в предстоящия щурм успехът много ще зависи от това дали специалните сили - основната ударна мощ на иракската армия, ще могат да се справят с т. нар. ингимаси, атентатори с шахидски пояси, които се самовзривяват сред противниковите войници, изтъква изданието.

Ингимасите са отряди, за които се подбират не само най-фанатичните, но и най-добре подготвените терористи. Самата дума в превод от арабски означава "избухващи". Щом противникът наближи, те задействат взривни устройства с цел да причинят максимални загуби в жива сила. За разлика от обикновените шахиди обаче не търсят смъртта като самоцел, а се жертват само в безнадеждни случаи, пояснява изданието.

Ингимасите получават задачи да превземат особено важни обекти, да ликвидират командири на противника и да унищожават военна техника. Включват ги в прецизни операции, които се планират предварително, посочва "Комерсант".

"Тук става дума за еволюция на джихадизма", коментира московският експерт Алексей Малашенко.

"Той става по-прагматичен и трябва да виждаме в тези момчета не фанатици, а професионални терористи. Те не само се готвят да умрат, като с блясък се пожертват, но се изживяват като бойци, които съвсем не е задължително да загинат. Преди те бяха възприемани или като бандити, или като полусмахнати самоубийци - с една дума, като някакво отклонение. Напоследък обаче идеологията и професионалната им подготовка лека-полека получават признание. Това е глобална тенденция, тя ще се разпространява и се страхувам, че рано или късно може да засегне и нас", добавя руският политолог.

"Противодействие срещу ингимасите и срещу тази тактика няма и не се знае кога може да бъде открито. С танкове не можеш да ги спреш, нито да унищожиш местата, където се струпват, защото такива места няма", твърди Малашенко.

Засега никой противник на ИД не е успял да неутрализира тази нейна тактика - нито в Ирак, нито в Сирия, отбелязва "Комерсант".

"Ислямска държава" контролира 14% от територията на Ирак. Това са главно земи в северозападната част от страната, включително Мосул, също и редица селища недалеч от Багдад. В края на юни иракските войски отвоюваха от джихадистите град Фалуджа, разположен на 60 км от иракската столица.

 

  • Категории: Свят
  • Тагове: