Земетръсна буря вилнее в турски курорти, пълни с българи
Само вчера там бяха засечени едно след друго земетресения с магнитуд 3,2, 3,1 и 4,1 по Рихтер
Повече от 40 земетресения са станали през последните пет дни в окръг Мугла, където се намират част от най-популярните турски егейски курорти Бодрум, Мармарис и Фетие, предават световните агенции.
Само вчера в района бяха засечени едно след друго земетресения с магнитуд 3,2, 3,1 и 4,1 по Рихтер. Множеството земетресения, станали след 19 април, бяха обявени за „земетръсна буря“.
Обсерваторията Кандили, базирана в Истанбул, съобщи снощи, че „земетръсните бури не трябва да се разглеждат като абсолютен предвестник на голямо земетресение, което ще се случи.“
Д-р Рамазан Демирташ потвърди, че повече от 40 земетресения са регистрирани в окръг Мугла.
Т. н. "буря" представлява голям брой земетресения, които се случват в малка област, обикновено за период от няколко дни до няколко седмици. В групата земетресения, която създава буря, нито един трус не излиза на преден план по отношение на магнитуда в сравнение с останалите.
В изявлението на обсерваторията Кандили се посочва, че земетръсната буря не е абсолютен предвестник на голям трус „Земетръсните бури нямат връзка с предстоящо голямо земетресение. Твърди се, че земетръсните бури се появяват най-вече на дълбочини, където се случват малки и средни земетресения, в резултат на увеличаването на налягането, породено от течности в подземните кухини, като фрактури и пукнатини", допълват от обсерваторията.
В много региони на Турция се наблюдават временни земетръсни дейности в съответствие с това определение, които изчезват след определен период от време.
След почти всяко голямо земетресение настъпва вторична сеизмична активност. Трусове, които предвещават голямо земетресение обаче, са наблюдавани много по-рядко.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук