TikTok се превърна в оръдие за фейк новини от войната ВИДЕО

Проблемите с дезинформацията по време на война не са точно новост са социалните мрежи

За всеки, който има TikTok акаунт, не е новост фактът, че с всяко влизане в приложението се сблъскваме с множество емоции, породени от различни видеа. По темата ни разказват от vesti.bg

С отваряне на приложението можем да бъдем посрещнати от видеа тип "направи си сам" или такива с животни или пък такива, на които се вижда град в тъмнината, заснет от прозореца на апартамент, а на фон се чуват сирени със запъхтяно дишане на някого... 

Видео, което Ребека Дженингс от Vox е видяла на 24 февруари.

Тя пише, че няма представа дали кадрите са заснети от реален човек в Украйна, който наблюдава какво се случва извън прозореца му в реално време, но казва, че е почти сигурна, че снимащият не е същият, който е качил видето в TikTok. Видеото се излъчва "на живо", но всъщност, ако човек се вгледа, кадрите просто се повтарят. В коментарите пък пише, че видеото е измама и е "заснето за пари".

Това е TikTok в момента. Версията, в която приложението никога не е искало да се превърне. 

Приложението стартира през 2018 г., като според Ребека Дженингс идеята на TikTok е била то да бъде забавно и аполитично място. В последните три години обаче то се превръща в платформа за политически коментари, активизъм и пропаганда, а в момента е и силно обвързан с войната в Украйна. 

От Washington Post дори използвали приложението за проследяване на руските войски през последните няколко седмици, като гледали само видеоклипове, качени в TikTok.

Русия предвижда до 15 години затвор за фалшива информащия за въоръжените им сили

Видеото, което Ребека Дженингс е видяла, е само едно от многото такива, целящи повече гледания и приходи. Много често хората мамят гледащите, като ги карат да им пращат дарения. В TikTok това става лесно с опцията "изпращане на подарък" - пращаш подарък на човека, качил видеото, докато го гледаш, само с един клик. Някои видеа са заснети в други градове по време на различен конфликт, но хората, които ги качват, твърдят, че всъщност са снимани в Украйна сега. Някои ползват фалшиво аудио. Някои са просто кадри от видеоигри.



Проблемите с дезинформацията по време на война не са точно новост са социалните мрежи. В Twitter популярни личности "се състезават" да напишат мнението си по дадена тема дори и тя да не ги засяга пряко. 

В Instagram също има дезинформация. Някои страници като @livefromukraine публикуват непроверени видеоклипове на бомбардировки и въздушни нападения в Украйна. Един от притежателите на такива акаунти споделил пред Input, че „Това, което се опитвам да направя, е да събера възможно най-много последователи, като използвам моята платформа и умения“.

САЩ обявиха на кои 20 руски граждани налагат санкции, сред тях е и Песков

Когато социалните медии отразяват невярна информация по време на криза, публиката е склонна да си представя, че зад това стоят хакери, работещи за финансирана от държавата организация, изрично опитващи се да сеят паника и объркване. Това, разбира се, съществува. Експерти потвърждават за „усилия от страна на руските лидери и подкрепяните от държавата медии да прокарат фалшива информация относно причините за нахлуването в Украйна“.

Но другият вид дезинформация – тази, която се подклажда от хора, които знаят как да превърнат една информация в известна – има подобен ефект.Големият проблем на този вид дезинформация е, че кара хората да изпитват недоверие към информацията, идваща от действителни журналисти.
Най-полезното нещо, което можем да направим в социалните медии, е да намираме проверени и доверени източници и да следим информацията, която те ни предоставят.