Свиреп скандал взриви парламента, избраха нов шеф на НС! БЛИЦ TV

"Продължаваме промяната" бойкотираха гласуването, искаха 15 минути почивка

На шестия опит и на третия ден депутатите най-накрая успяха да изберат свой шеф. Със 139 гласа "за" депутатите избраха Вежди Рашидов за председател на 48-ото Народно събрание. 

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

„За“ неговата номинация гласуваха 139 депутати, 73 бяха „против“, а 27 се въздържаха. Номинацията му бе издигната от ГЕРБ, БСП, ДПС и „Български възход“.

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Зад кандидатурата на „Възраждане“ - Цвета Рангелова, застанаха 29 депутати, 71 бяха против, а 137 се въздържаха.

Как се стигна до избора на Вежди Рашидов. 

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че на председателски съвет е постигнато решение ГЕРБ, БСП, ДПС и Български възход да номинират за шеф на Народното събрание най-възрастния депутат - Вежди Рашидов. След това обаче избухна скандал. След обявяването на кандидатурата Кирил Петков веднага скочи на депутатската трибуна и настоя да бъде обявена 15-минутна почивка. 

След него обаче Йордан Цонев възрази, че Петков може да има почивка. Почивка има право да даде само председателстващият, защото все още няма гласуван правилник на парламента. 

От ПП веднага скочиха против доводите на Цонев. Оттам отбелязаха, че досега групите са искали почивка и тя им е била давана. 

"Вече давахте почивки винаги, когато народен представител е искал това да се случи. Това е правилният подход. Аз го поддържам. Най-добре отразява духа на вчерашната дискусия на разбирателство между народните представители, макар че и в правилника на НС той е ограничен за времето за работа на 47-ото НС.

Няма преходна разпоредба, която да го ограничава темпорално. Не мисля, че 15 минути почивка ще доведе до сътресения в работата на НС. Това е прецедент от откриването на 40-ото Народно събрание през 2005 година. Тогава ОДС иска почивка и им е отказана такава със същите мотиви. Това не отразява духа на парламентаризма и ви призовавам да се придържате към установената практика от вчера и по-вчера", каза Никола Минчев от ПП. 

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

"Току-що се върнахме от почивка, тя бе достатъчно дълга. Всеки, който имаше какво да каже по време на почивката, имаше възможност да го каже на председателския съвет. Това, което се реши на съвета, госпожа Нинова го представи съвсем коректно. След съвета имаше възможност групите да проведат своите съвещания и да предприемат необходимите действия, които трябва да се извършат сега по време на заседанието. Но някои хора не искат да има Народно събрание.

Направо да са си на власт, защото са единствените носители на истината, на правотата, на правото, на справедливостта, без да има значение какво пише в конституцията и законите на страната. Но изборите показаха, че народът не мисли като тях. Не са единствените носители на истината и правотата. Те са заложени в Конституцията и законите на страната. И се опитват тук един-два дни, включително в ситуацията, която се намира изход, пак наново да се опитват да върнат нещата в изходна ситуация.

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Опитват се предизборно, маркетингово, да си се харесат на своите избиратели. А не да вършим работа в полза на хората, на народа и по този начин хората да ни харесват. Ако продължаваме с това поведение, няма да има нужда от социолози, политолози и всякакви други анализатор, по-скоро ще има нужда от психолози и психиатри за тези народни представители. 76 на Конституцията на България, както видяхме, че е предвидено първото заседание да се ръководи от най-възрастния представител, изпълнихме и алинея втора.

Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Положихме клетва. Да продължим да се ръководим от интересите на народа, а не от маркетинговите ни мераци. Вече сме в ситуацията на алинея трета, избор на председател и заместник-председател. Можем да официализираме алинея първа. Моето предложение е да гласуваме, да си изберем председател и тогава да направим почивка", каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. 

"В момента правилник няма. Не действа и старият правилник. Също господин председател в момента е най-важното с процедурни хватки да блокираме за още незнайно колко време процеса по избор на председател, който беше блокиран достатъчно дълго време. Всички се опитахме да положим усилия, постигнахме това, което е възможно.

Възможното е, че се обединихме около кандидатура на единствения, който успя вчера да обедини българското Народно събрание. Считам, че следва да преминем към избор на двете номинации, балотаж. Няма да се наложи очевидно. Да обявите избрания и тогава може да се даде почивка", каза депутатката от ГЕРБ Десислава Атанасова. 

След нея думата взе Асен Василев. Ето какво каза той. 

Г-н Рашидов, казахте, че не искате да ръководите НС. Въпросът ми е сега имате ли желание да ръководите НС, или правите това като последен акт, който да разреши създалата се криза. Това, което ние искаме, е 15 минути точно по часовник, за да можем да проведем консултации в нашата парламентарна група, след което ще гласуваме.

Има мнозинство зад г-н Рашидов. Нямаме желание да спираме това мнозинство. Това, което ние искаме, е 15 минути, в които вътрешно да направим консултация. Не мога да разбера защо има съпротива.

Три дни заседаваме, тези 15 минути ли ще се окажат критични? Ако те са критични, защо смятате, че ще се окажат критични? Ако новосформираното мнозинство се опитва да прикрие своята немощ, се страхува от 15 минути почивка, как ще тръгне този парламент и как ще се управлява тази държава", каза Асен Василев от ПП. 

Рашидов насмете Василев, защото той не е взел решение за почивката и дебат не е започнат. Не съм казал и дали ще ставам председател. Сигурно ще се наложи да говоря и аз пред вас, защото това е висока отговорност и ходене по лед.

Трябва да сложа на кантара - моята личност или българското общество. Уважавам всичките парламентарни групи и след изказванията ще дам почивка от 15 минути. Какво може да се случи повече. Четвърти ден би било просто престъпление. Моля за малко търпение", каза Рашидов. 

Десислава Атанасова от ГЕРБ обаче възрази отново срещу почивката. 

"Става все по-тъжно и жалко това, което се случва. Василев, вие не присъствахте на съвета, но присъстваха Петков, Гюров и Минчев. Те бяха в кабинета, когато всички, които номинирахме, заявихме, че нямаме нужда от повече време, освен това, за което ще запознаем парламентарните си групи с решението. Това стана.

Всички знаем позицията на всяка от парламентарните групи, на вас като самоопределила се конструктивна опозиция, която искаше до вчера да има председател на НС, сега обаче вече се превръщаме в разрушители на всякакви парламентарни правил. Трети ден рушим държавността.

Както забелязахте, председателят Рашидов ще уважи искането за почивка, но няма да стане нищо опасно, ако първо проведем избора. По отношение на обратното, какво ще стане, ако не го изберем, още веднъж ще покажем неуважение към правила, Конституция и неуважение към българските граждани, които вече не ни мразят.

Подиграват ни се. Г-н Рашидов, моля преминете към процедурата за гласуване. Не давайте повече възможност за изказвания на парламентарните групи, правилник няма. Работим в състояние на сериозно политическо противопоставяне отново. Моля да проявим разум и да гласуваме и след това да имаме почивка", каза Атанасова.

Г-н Рашидов, казахте, че не искате да ръководите НС. Въпросът ми е сега имате ли желание да ръководите НС, или правите това като последен акт, който да разреши създалата се криза. Това, което ние искаме, е 15 минути точно по часовник, за да можем да проведем консултации в нашата парламентарна група, след което ще гласуваме.

Има мнозинство зад г-н Рашидов. Нямаме желание да спираме това мнозинство. Това, което ние искаме, е 15 минути, в които вътрешно да направим консултация. Не мога да разбера защо има съпротива.

Три дни заседаваме, тези 15 минути ли ще се окажат критични? Ако те са критични, защо смятате, че ще се окажат критични? Ако новосформираното мнозинство се опитва да прикрие своята немощ, се страхува от 15 минути почивка, как ще тръгне този парламент и как ще се управлява тази държава", каза Асен Василев. 

Рашидов насмете Василев, защото той не е взел решение за почивката и дебат не започнат. Не съм казал и дали ще ставам председател. Сигурно ще се наложи да говоря и аз пред вас, защото това е висока отговорност и ходене по лед. Трябва да сложа на кантара - моята личност или българското общество.

Уважавам всичките парламентарни групи и след изказванията ще дам почивка от 15 минути. Какво може да се случи повече. Четвърти ден би било просто престъпление. Моля за малко търпение", каза Рашидов. 

"Става все по-тъжно и жалко това, което се случва. Василев вие не присъствахте на съвета, но присъстваха Петков, Гюров и Минчев. Те бяха в кабинета, когато всички, които номинирахме заявихме, че нямаме нужда от повече време, освен това, за което ще запознаем парламентарните си групи с решението.

Това стана. Всички знаем позицията на всяка от парламентарните групи, на вас като самоопределила се конструктивна опозиция, която искаше до вчера да има председател на НС, сега обаче вече се превръщаме в разрушители на всякакви парламентарни правила. Трети ден рушим държавността.

Както забелязахте, председателят Рашидов ще уважи искането за почивка, но няма да стане нищо опасно ако първо проведем избора. По отношение на обратното, какво ще стане, ако не го изберем, още веднъж ще покажем неуважение към правила, Конституция и неуважение към българските граждани, които вече не ни мразят.

Подиграват ни се. Г-н Рашидов, моля преминете към процедурата за гласуване. Не давайте повече възможност за изказвания на парламентарните групи, правилник няма. Работим в състояние на сериозно политическо противопоставяне отново. Моля да проявим разум и да гласуваме и след това да имаме почивка", каза Атанасова.

От БСП също се обявиха против почивката. 

Цикленето на едно място трябва да спре. Когато трябва да бъде избран председател, се търси максималният консенсус. Когато това е болшинството, коментира Вежди Рашидов. 

"Петков и Василев търсят начини как да блокират и да рушат. Изненадата за тях не е изненада, защото на председателския съвет беше за всички ясно. Изненадата за тях е, че ще има мнозинство, което вече намира изход от създалата се ситуация. Те вече са в ситуация, в която и за тях започва да става ясно, че не им се полага всичко на тепсия. Че те не са единствените носители на истината, правотата, справедливостта, а че има едни правила. Не бива всички тук да ставаме заложници на едни прищевки и да рушим авторитета на институция Народно събрание", каза на свой ред Карадайъ. 

"Добронамерен човек съм, но съм между чука и наковалнята. Смятам, че това не е етично. Изслушах и вас, слушам и болшинството. Винаги малцинството трябва да отстъпи пред болшинството. Приканвам ви към гласуване и каквото сабя покаже. Разчитам, че ще гласувате по съвест", каза в крайна сметка Рашидов. 

"Мнозинството е за избор на председател, но почва да се налага в зала. Изобщо не е безспорно, че няма правилник. Никой не е отменял правилника. Тази тема въобще не е ясна. Досега работихме при условията на обичай и спазвахме правилника. Щом няма правилник, няма и председателски съвет.

Тези неща не са въпрос на някакво губене на време, те са въпрос на това, което се случва. Ние от ДБ положихме всички усилия да се случи компромис. Дори обмислихме собствена кандидатура. Това не беше подкрепено, защото както се вижда вече има мнозинство. Това мнозинство се оформя в нещо повече от моментно мнозинство за избор на председател", каза на свой ред Христо Иванов от ДБ. 

"Да укротим малко топката. Няма смисъл да излизаме от добрия тон. Знаете ли кое ме извади от добрия тон, ще го кажа, за да може да се върнем. На председателски съвет знаем какво ще се случи, като влезем тук. Ще бъде издигната кандидатурата на Рашидов. Колегите от Промяната, Възраждане и ДБ имат друга позиция. Ако имаше нужда от почивка, на съвета можеше да се каже да не влизаме още половин час, че имаме още какво да свършим.

Защо почивката не можеше да е преди влизането в зала. Виждаме опит за бламираме. Опит за трибунка, на която да се съобщи новото мнозинство, пропаганда.  Ако искате да си правите трибунка, кажете нека да започне след половин час заседанието. Хората гледат , че има някакъв резултат и изведнъж почивка. Една почивка нищо не променя. Добре е да видите колко е крехък тона", каза Цонев от ДПС. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук