WFB: Тестът на руската революционна безпилотна подводница с най-мощните ядрени глави вдигна Пентагона под тревога (СНИМКИ/ВИДЕО)

Американското разузнаване засякло изпитанието, говорител на военното ведомство отказа да коментира новото страшно оръжие

Русия, както информира БЛИЦ тази нощ, е извършила тест на революционна безпилотна подводница-торпедо, способна да носи ядрено оръжие, която представлява голяма стратегическа заплаха за американски пристанища. 

Американското разузнаване засякло теста на безпилотната подводница, наречена от Пентагона с кодово име "Каньон", при пуска от борда на подводница от клас "Саров" на 27 ноември, съобщили служители на Пентагона, запознати със случая, съобщи "Уошингтън Фрий Бийкън" (УФБ), цитиран от БГНЕС.

Няма информация за мястото на теста и за резултатите от изпитанието. Говорител на Пентагона отказа да коментира въпроса: "Следим внимателно развитието на подводните сили на Русия, но няма да коментираме специално някои от тях".

Според информации в руски медии "Каньон" може да се потапя на дълбочина до 1000 м., да се движи самостоятелно на разстояние от 10 000 км., развивайки скорост до 56 възела в час.
 



За първи път руският проект беше огласен от УФБ през септември 2015 г., а два месеца по-късно информацията беше потвърдена от руски военни. Впоследствие стана ясно, че руски представители погрешка са разкрили за света секретната програма.

В Русия проектът е с името "Океанска многоцелева система "Статус-6".
Разработен е от конструкторското бюро "Рубин, което е част от предприятието на отбранителната промишленост, изграждащо руските подводници.

Според американското разузнаване "Каньон" ще бъде въоръжена с най-мощните ядрени бойни глави, чиято взривна мощност се равнява на експлозията на милиони тонове тротил.

Това оръжие може да бъде използвано срещу американски пристанища и бази, включително и срещу тези, които се ползват от ядрените подводници с балистични ракети. Двете пристанища за американски ядрени подводници са в Кингс Бей, Джорджия, и Пюджет Саунд в щата Вашингтон.