Нищо не се изхвърля в чукотската кухня, ето я диетата на чукчите
В Далечния Изток на Русия се хранят с горски плодове, мечешко, китско и тюленско месо
Местните хора от руския Далечен Изток са измислили рецепти, които да им помагат да оцеляват в суровите климатични условия, в които живеят.
Издръжливите чукчи от Далечния Изток на Русия споделят общи прадеди с местните народи от американския щат Аляска и имат подобен труден начин на живот.
На полуостров Чукотка, родната земя на чукчите, която се намира на приблизително 6200 км от Москва, зимата трае 10 месеца. Там почвата е вечно замръзнала, затова фермерството е невъзможно. Дори днес чукчите оцеляват чрез лов. Важността на лова е отразена в традиционните им танци.
Диетата на чукчите се състои от горски плодове, мечешко, китско и тюленско месо, и когато се хване животно, се използва всяка част. Диети от сорта на веганство не биха проработили при чукчите. Те дори пият кръвта на животните, примесена с мляко, защото съдържа много витамини.
След като животното бъде убито, част от месото се изяжда веднага, а останалото се оставя за яхния, консерви, сушене и опушване. Популярен начин за приготвяне на месо е то да се зарови на метър и половина под земята и да се остави да се развали. Популярно ястие, наречено копълхен, се прави от месо от морж, тюлен или елен, което е ферментирало под натиск. Месото се оставя няколко месеца под, например, пласт трева, преди да се изяде.
Еленското месо е много популярно, докато мечешкото се консумира с изключителна предпазливост. "Мечките са хищници, консумирането на мечешко месо може да бъде опасно, заради вероятността от паразити. Обикновено мечешкото месо се проверява от ветеринарна инспекция, ако след това ще се предлага в ресторанти", казва Олга Ладзина, шеф-готвач в ресторант "Чемодан" в Москва, където се сервира сибирска кухня. "Има вкус на жилаво телешко с остатъчен вкус на диво животно, не може да се сбърка с нищо друго. Чужденците не са подготвени за този тип храна, предполагам, но имат желание да я опитат".
Мечешкото месо трябва да бъде добре сготвено, не като еленското, което може да се яде алангле.
За морската храна чукчите имат разрешение от Международната комисия по китолов да убиват до 140 сиви кита на година. Китовете обикновено се забелязват от брега с бинокъл, след това се преследват с лодки. Чукчите ядат китско месо, мас и кожа.
Едно традиционно ястие, което може да бъде по-привлекателно за чужденците, е строганина. Това е прясно или замразено еленско месо или риба, нарязано на парчета и сервирано с горски плодове (дива къпина, червена боровинка, клекови горски плодове), мъх и билки.
Шеф Олга Ладзина ни предлага рецептата си за едно лесно за приготвяне чукотско ястие, сугудай, което прилича на сибирско севиче.
Сугудай
Продукти:
- 1 кг сьомга, пъстърва или вид филе от сьомга – замразено
- 1 с. л. слънчогледово олио
- сол, пипер, дафинов лист на вкус
Как се приготвя:
1. Нарежете замразената риба на големи парчета.
2. Полейте обилно с олио, добавете сол, пипер и дафинов лист.
3. Оставете да попие за 5 минути. Рибата трябва да се е размразила по края, но отвътре все още да е замразена.
Източник: Руски дневник