АП: ВСУ е на път да остане без войници

От началото на войната през 2022 г. над 100 000 украински войници са обвинени в дезертьорство, според данни на украинската Главна прокуратура

Дезертьорството се превръща в един от най-сериозните проблеми за украинската армия, като подкопава нейната бойна сила и стратегически планове в критичен момент от войната с Русия.

Според "Асошиейтед прес", този феномен може да има дългосрочни последици за позицията на Киев при бъдещи преговори за прекратяване на огъня.

Масови дезертьорства изострят напрежението на фронта

Изправени пред изтощение и деморализация, десетки хиляди украински войници са напуснали позициите си. Цели части са изоставили фронтовата линия, което е довело до уязвимост на отбранителните линии и значителни териториални загуби. Военни командири и анализатори предупреждават, че проблемът само ще се задълбочава.

Това е третата година на войната, и кризата с дезертьорите става все по-голяма“, заяви Александър Коваленко, военен анализатор от Киев. Според него дезертьорството вече е една от причините за загубата на ключови територии като Въгледар.

Стряскаща статистика: мащабът на проблема

От началото на войната през 2022 г. над 100 000 украински войници са обвинени в дезертьорство, според данни на украинската Главна прокуратура.

Почти половината от тези случаи са регистрирани само през последната година, след стартирането на спорна мобилизационна кампания. Реалният брой обаче може да бъде значително по-висок – според някои оценки дезертьорите могат да достигнат 200 000 души.

Причините зад дезертьорството

Много от войниците напускат фронта след медицински отпуски, травматизирани от видяното на бойното поле. Те са физически и психически изтощени, с усещане за липса на подкрепа и ясна перспектива за края на войната.

Сега вече сме изчерпали максимума от нашите хора“, признава офицер от 72-ра бригада. Според него дезертьорството е критичен фактор, който подкопава способността на Украйна да защитава стратегически позиции.

Личните истории зад числата

Дезертьорството често е свързано с лични травми и психологически сривове. Сергей Гнездилов, един от малкото войници, които публично говорят за този проблем, описва своето решение като резултат от липсата на надежда и чувство за безкрайност на конфликта.

Ако няма краен срок за военната служба, тя се превръща в затвор“, споделя Гнездилов, който дезертира, след като не вижда перспектива за демобилизация след пет години на фронта.

Друг дезертьор, който пожелава анонимност, разказва за нощни кошмари, в които вижда как неговите другари са разкъсвани от снаряди. „На фронта се бориш не само с врага, но и с чувството за безнадеждност“, споделя той.

Какво предстои за украинската армия?

Кризата с дезертьорството разкрива системни слабости в управлението на войната от страна на Киев – от спорни мобилизационни стратегии до недостатъчна подкрепа за фронтовите части. В същото време, международните партньори като САЩ продължават да настояват за увеличаване на числеността на украинската армия.

Въпросът е дали Киев ще успее да се справи с тази вътрешна криза и да възстанови боеспособността на своите сили, или дезертьорството ще остане болезнена пречка за украинската съпротива.