Bloomberg: Страхът на Шолц се превръща в оръжие на Путин

Ракетите Taurus ще подобрят способността на Украйна да се насочва към руските линии за доставки и ще се защитава по-добре срещу атаки срещу градове и критична инфраструктура

В продължение на повече от две години Владимир Путин използва заплахи, за да възпира и обезсърчава западната подкрепа за Украйна. Германският канцлер Олаф Шолц сега дава основание на Путин да вярва, че тактиката му работи, с посочва в статия на Bloomberg.

Шолц отхвърли искането на Украйна за доставка на ракети Taurus. Решението отразява политическата чувствителност на Шолц и общата загриженост на Германия относно ескалацията на конфликта с Русия. Това вероятно само допълнително ще насърчи Путин и ще застраши европейската сигурност.

Ракетите Taurus ще подобрят способността на Украйна да се насочва към руските линии за доставки и ще се защитава по-добре срещу атаки срещу градове и критична инфраструктура. Две подобни крилати ракети с голям обсег бяха предоставени от Обединеното кралство (Storm Shadow) и Франция (Scalp). Те се оказаха много ефективни, по-специално помогнаха за унищожаването на около една трета от руския Черноморски флот.

Ограниченото количество и високата цена принудиха Украйна да ги използва рационално. Taurus ще увеличи този резерв, ще предложи по-голям обхват и е оръжие, което е силно устойчиво на откриване и задействане на системи за противовъздушна отбрана.

Шолц твърди, че изпращането на ракетите ще изисква германски войници да бъдат разположени в Украйна - твърдение, отречено от членовете на неговата собствена коалиция и някои военни служители. Изтекъл разговор за Taurus сред офицери от германските военновъздушни сили и объркването на самия Шолц разгневиха най-близките съюзници на Германия.

Междувременно Шолц отхвърли британските предложения да изпрати на Украйна повече Storm Shadows и да попълни британските запаси с ракети Taurus. Това може да се дължи на опасения, че ще подкопае вече намалените способности на Бундесвера. Наскоро публикуваният годишен доклад за състоянието на въоръжените сили разкри тревожен недостиг на личен състав и въоръжение, както и липса на лидерство и обучение.

Тези недостатъци подчертават необходимостта от по-голям фокус върху справянето с недостатъчните инвестиции на Германия в нейната отбрана, като същевременно се намерят начини да се гарантира, че Украйна може да получи сложните оръжейни системи, от които се нуждае. Напоследък Шолц изглежда по-заинтересован от повишаване на слабия рейтинг на своята партия чрез насърчаване на пацифистки настроения сред германската общественост.

Правителството на Шолц също измина дълъг път през последните две години. Миналата година Германия прехвърли танкове Leopard на Украйна и сега е вторият най-голям доставчик на военно оборудване за Киев след САЩ. Страната е приела над един милион украински бежанци. Този месец Германия обяви още 500 милиона евро военна подкрепа, включително артилерийски снаряди и бронирани превозни средства.

Казаха истинската причина Германия да отказва да достави Taurus на Украйна

Но като се има предвид нейният размер и геополитическо значение, Германия постига много по-малка тежест. Доставките на оръжейни системи се извършват бавно и в твърде малък мащаб. Сред членовете на НАТО тя се нарежда едва на 11-то място по военен принос като дял от брутния вътрешен продукт и на 16-то място по финансови ангажименти като дял от БВП.

"Тъй като Конгресът на САЩ блокира допълнителна военна помощ за Украйна, важно е Германия да играе по-настоятелна роля. Берлин трябва да работи с други европейски правителства, за да достави повече оръжия на фронтовата линия", пише вестникът.

Украйна се нуждае от много оръжия - от боеприпаси до самолети, танкове и прецизни управляеми ракети с голям обсег. Шолц трябва да продължи разговорите с лидерите на Полша и Франция относно конкретни мерки за укрепване на отбраната на Европа, възстановяване на изтощената армия и предоставяне на достатъчна подкрепа за Украйна. Това изисква да се признае, че като най-голямата икономика в Европа Германия не може повече да разчита на Вашингтон.

"Преди всичко тези, които искат мир за Украйна и Европа, трябва да бъдат готови да покажат на Путин, че не може да спечели. Това, че тази война е екзистенциална за Украйна, стана ясно от февруари 2022 г. Неуспехът да се противопостави на руската агресия би било грешка, която Германия и Европа като цяло ще съжалява“, завършва изданието.


Във вторник стана известно, че Германия ще предостави на Украйна нов пакет помощ на стойност 500 милиона евро. Той ще включва по-специално бронирани машини за пехотата и транспортна техника, съобщава УНИАН.

Според министъра на отбраната на страната Борис Писториус Германия ще подкрепи защитата на Украйна от агресивна война в краткосрочен план с допълнителни доставки на боеприпаси. По-специално се планира да бъдат прехвърлени 10 хиляди артилерийски снаряда от складовете на Бундесвера.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук