Defence Express: Как Израел ликвидира главата на Хамас в Техеран на 1500 км с високоточен удар
И следователно въпросът кой инструмент е използван за тази успешна операция е доста интересен
Докато Израел разполага със стелт изтребители F-35, балистични ракети с голям обсег и дори мистериозни крилати ракети, базирани на подводници, има друг много прагматичен и ефективен инструмент за прецизно елиминиране, съобщава Defence Express.
Израел проведе една от най-успешните операции за ликвидиране на лидерите на Хамас. Исмаил Хания, който е бил в специални резиденции за ветерани от войната в северната част на Техеран, столицата на Иран, беше убит на 31 юли. И както съобщиха ирански източници, това е въздушен удар, който в случая на около 1500 км между Израел и Иран и територията на Сирия и Ирак, далеч не е обикновено събитие.
И следователно въпросът кой инструмент е използван за тази успешна операция е доста интересен. А възможните отговори на него дава изданието TWZ.
И въпреки факта, че уж когато става дума за въздушен удар, веднага идва на ум използването на самолети и ракети, американското издание отбелязва, че за това е подходящ и дрон.
В същото време това е не само атакуващ дрон, но и дрон камикадзе. В същото време не далечен, а доста миниатюрен тип Lanius от Elbit , който беше показан за първи път през 2022 г. Тоест още преди масовата тенденция на FPV дронове и още преди да започне активно да се говори за „машинното зрение“, с което е оборудван.
Разбира се, в същото време беше необходимо да се достави самият дрон на минимален обхват, но не е невъзможно Израел да проведе операции от специалисти директно на територията на Иран. По-специално, твърди се, че дистанционно управлявана или автономна картечна кула е била използвана за елиминирането на иранския ядрен физик Мохсен Фахризаде през 2020 г.
За разлика от този вариант - истинска въздушна атака с използване на изтребители, например F-35I, които атакуваха обект в столицата на Иран. Може би не много дълбоко в своето въздушно пространство, но използвайки аеробалистична ракета от типа Air Lora.
Но подобна операция все още е доста рискована, така че има и вариант за използване на крилата ракета от подводница. По-специално, известно е, че израелският флот разполага с подводни крилати ракети Popeye Turbo с обсег, както се твърди, 1500 км, които са оборудвани с подводници от клас Dolphin.
Смята се, че тези ракети трябва да носят ядрен заряд, но очевидно е възможна и конвенционална реализация. Степента на секретност около тази ракета е такава, че има точно една нейна снимка, за която се твърди, че е с много ниско качество.
От страна на Defense Express отбелязват, че и от трите варианта за използване, самият дрон наистина изглежда доста логичен, предвид факта, че говорим за много точен удар с малко съпътстващи разрушения.
Във всеки случай засега Иран обеща силен отговор на действията на Израел с нанасяне на удар. Очевидно това може да е повторение на атаката от 14 април 2024 г. , когато иранците изстреляха повече от 130 дрона Shahed-136, 120 балистични и 30 крилати ракети.
Тогава САЩ взеха активно участие в отблъскването на тази атака. По това време почти 99% от всички цели бяха свалени с колективни усилия, докато повечето от тях все още бяха над Ирак и Сирия.
А за прехващане на балистични ракети американският флот използва разрушителите си Aegis. В същото време в Техеран съобщиха, че всички цели на атаката са изпълнени, а Израел е претърпял съкрушително поражение.