Die Zeit: Украйна мачка Русия в това отношение
Един от големите въпроси на лятото на 2023 г. всъщност би трябвало да се завърне сега: Провали ли се пролетната офанзива?, коментират от изданието
В момента Украйна е в по-добра военна позиция от Руската федерация, пише колумнистът на Die Zeit Оливия Кортас, цитиран от "Фокус".
Един от големите въпроси на лятото на 2023 г. всъщност би трябвало да се завърне сега: Провали ли се пролетната офанзива?
Тогава Украйна - оборудвана с нови бригади, включително германски самоходни гаубици и Leopard - се надяваше да освободи окупираните територии. Но тогава войниците им почти не постигнаха напредък. "Провалът" доминираше в немските телевизионни предавания в продължение на месеци. Някои предричаха скорошен край на войната.
Сега Русия се намира в ситуация, подобна на тази в Украйна. От началото на май армията на Путин напразно се опитва да прокара фронта достатъчно далеч, за да може да обстрелва с артилерия град Харков. Превземането на стратегически важния град Часов Яр в Донбас се проваля от много по-дълго време. Руската офанзива не е приключила, но е в застой.
В същото време Западът разширява помощта си за Украйна. Въпреки това всеки, който наблюдава обществения дебат, остава с впечатлението, че ситуацията за Украйна постоянно само се влошава.
Нещата вече бяха много по-лоши за Украйна, отколкото са днес, и то съвсем наскоро. За Русия 2024 г. започна с огромно военно предимство. През януари неочаквано не се осъществи пакет от помощи на стойност милиарди от САЩ.
Първата половина на 2024 г. доказа, че западните оръжия имат значение
Във войната е лошо, когато една страна не може да планира напред, защото не знае с какви оръжия ще воюва след три месеца. Още по-лошо е, когато това, с което планира, внезапно се провали.
През март и април в Украйна свършиха боеприпасите за артилерийските снаряди, което доведе до смъртта на още повече войници и до унищожаване на ценно западно оборудване.
Украйна трябваше да използва намаляващите боеприпаси за системите за противовъздушна отбрана във вътрешността на страната, вместо на фронта за защита на градовете. По-малко изненадващо, защото това беше причинено от самите тях:
Тя не разполагаше с войници, тъй като повторното регулиране на мобилизацията е било забавено. Украинската отбрана също не беше толкова добре подготвена, колкото бе необходимо. Русия започна масово да опустошава украинските окопи с евтини и неприемливи плаващи бомби.
Но Украйна премина през тази фаза, без да претърпи огромни териториални загуби. А сега и това: добрите новини за страната се трупат тези дни.
САЩ, Германия, Великобритания и Франция разрешават на Украйна да обстрелва военни цели на руска територия с оръжия от техните страни, макар и в ограничена степен. В резултат на това градовете в близост до фронта и западното украинско въздушно пространство стават по-безопасни.
Нидерландия и Румъния доставят допълнителни системи Patriot, Италия също обеща система за противовъздушна отбрана, а Испания помага с боеприпаси.
САЩ преустановяват доставките на ракети за противовъздушна отбрана на други държави и ги препращат на Украйна.
Страната може да се сдобие и с нови поддръжници. След като Владимир Путин наскоро сключи военен съюз със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, Южна Корея обмисля да достави оръжия на Украйна.
ЕС започна преговори за присъединяване и инициира допълнителна военна помощ, за която за първи път използва приходите от лихви от замразените руски активи. Благодарение на тези средства държавите от Г-7 обещават на Украйна заем в размер до 50 млрд. евро. Първите изтребители F-16 трябва да пристигнат в Украйна скоро.
Това, разбира се, не е повод за еуфория за страната. Но поддръжниците на Запада биха имали всички основания да признаят силата си за разнообразие, вместо да разпространяват мрачни настроения.
Вместо това идеята, че Украйна върви към своя край, се утвърждава все повече и повече - докато Русия продължава да се разширява непрекъснато. Това може да има парализиращ ефект, може да накара гражданите на западните държави да вярват, че жертвите им за Украйна са безсмислени.
Първата половина на 2024 г. доказа, че западните оръжейни системи и боеприпаси могат много бързо да променят ситуацията в тази война. Украйна би могла да достигне до въздушните бази, от които излитат руските самолети, оборудвани с плаващи бомби, със западни ракети, ако ѝ бъде позволено.
Досега тя се е задоволявала с по-малко разрушителни и лесно прихващани безпилотни самолети собствена разработка. Поддръжниците на Украйна имат възможност за маневриране. Русия не е всемогъща. Украйна не е загубена.