Пожар избухна след атака с дронове близо до атомната електроцентрала "Барака" в Обединените арабски емирства (ОАЕ), при което не е имало ранени и не е отчетено повишение на нивото на радиоактивност, обяви днес пресслужбата на местното правителство на Абу Даби, цитирано от Франс прес и Асошиейтед прес.
"Властите в Абу Даби се намесиха, след като пожар, предизвикан от атака с дронове, обхвана електрически генератор, разположен извън вътрешния периметър на атомната електроцентрала "Барака", съобщи пресслужбата.
"Няма сведения за ранени и не се наблюдава въздействие върху нивата на радиационна безопасност", допълват още от ведомството.
Никой не пое веднага отговорност и ОАЕ не обвиниха никого. Те обаче обвиниха Иран, че през последните дни е извършил множество атаки с дронове и ракети, тъй като напрежението над Ормузкия проток се е увеличило, жизненоважен енергиен воден път, който Иран все още държи в задушаваща хватка, посочва АП.
Съединените щати блокират иранските пристанища, а дипломатическите усилия, насочени към по-траен мир, многократно се провалят. Междувременно ОАЕ приеха противовъздушна отбрана и персонал от Израел, които се присъединиха към САЩ в атаката на 28 февруари, която предизвика войната.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп намекна, че военните действия могат да се възобновят, а иранската държавна телевизия многократно излъчваше сегменти с водещи, държащи автомати тип „Калашников“, в опит да подготви обществеността за война.
Боевете се разгорещиха и между Израел и подкрепяната от Иран бойна групировка „Хизбула“ в Ливан, въпреки номиналното прекратяване на огъня там, което допълнително обтегна по-широкото примирие.
Атаката с дронове настъпи на фона на нестабилното споразумение за прекратяване на огъня между САЩ и Иран.
То е все още в сила, но въпреки това напрежението остава високо и заплашва отново на превърне региона на Близкия изток в арена на бойни действия и да удължи световната енергийна криза, която бе предизвикана от конфликта в Иран, отбелязва АП.