Ето защо Швеция спря предаването на изтребители Gripen на Украйна
Тобиас Билстрьом напомня, че става въпрос за сложни системи за военни самолети
Шведският външен министър Тобиас Билстрьом подчерта, че страната му е готова да предостави на Киев изтребители Gripen в бъдеще и обясни защо процесът на тяхното предаване е спрян.
„Трябва да разберем, че на Украйна е предоставена възможност да получи изтребители F-16, които, разбира се, са повече в семейството на НАТО. В края на краищата повече държави имат F-16, отколкото изтребители Gripen. Това няма нищо общо с решението на шведското правителство. Това решение беше взето поради факта, че Украйна стигна до извода, че да има две системи изтребители едновременно, F-16, и Gripen, е твърде много", казва той в интервю за Voice of Америка.
Билстрьом напомня, че става въпрос за системи.
„Не става въпрос само за получаване на самолетите и обучение на пилотите. Това са сложни системи и въвеждането на две от тях едновременно би било твърде трудно. Но това не означава, че Швеция не е отворена да продължи с изтребителите Gripens, ако и когато програмата F-16 бъде завършена.
- Това отново е въпрос на Украйна, а не на шведското правителство. Тъй като не можахме да продължим с изтребителите Gripens поради пристигането на F-16, ние решихме да предоставим на Украйна други възможности, които има Швеция, и ние прехвърлихме системите за наблюдение ASC 890 в Украйна.“ – подчертава министърът.
Според него това означава, че „те предоставят нещо, което Украйна може да използва в координация с въздушните изтребители F-16 и това ще даде на Украйна възможността да води по-добре въздушни боеве, наблюдение и контрол на въздушните битки“.
Той уверява, че Швеция все още може да бъде отворена за доставки на Gripens в бъдеще.
„Да. Това е просто практически въпрос. Знаете, системите за въздушни изтребители са много сложни и F-16 ги има в повече партньори от НАТО, отколкото изтребителите Gripen. Бих казал, че F-16, който сега се въвежда в украинските военновъздушните сили ще предоставят големи и важни възможности.
- Когато това бъде реализирано, тогава ще можем да започнем да говорим за въздушни изтребители Gripen. Както Швеция, така и шведското правителство нямат ограничения за тези дискусии след внедряването на F-16. Но това решение беше взето от украинското правителство, а не от шведското", добави шведският външен министър.
Превод и редакция: БЛИЦ