Financial Times: Украйна е изправена пред най-мрачния си час

Най-заплашителното от всичко за Киев е възможността Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ

Киев стана забележимо по-възприемчив към обсъждането на прекратяване на огъня и възможни отстъпки за разрешаване на конфликта, съобщава Financial Times.

Някога подхранвани от надежди да освободят земите си, дори войниците на фронта сега изразяват желание за преговори с Русия за прекратяване на войната. Юрий, командир на източния фронт, който казва само първото си име, казва, че се страхува от перспективата за „вечна война“.

„Сега съм за преговори“, добавя той, изразявайки загрижеността си, че синът му – също войник – може да прекара голяма част от живота си в битки и, че внукът му може един ден да наследи безкраен конфликт, отбелязва „Труд“.

„Ако САЩ спрат крана, с нас е свършено“, казва друг офицер, член на 72-ра механизирана бригада, в близкото Курахово.

Украйна губи

Украйна се насочва към това, което може би е най-мрачният момент от войната досега. Тя губи на бойното поле в източната част на страната, като руските сили напредват безмилостно - макар и с огромни разходи в хора и оборудване, пише още изданието.

В същото време украинският президент Володимир Зеленски е под нарастващ натиск от страна на западните партньори да намери път към уреждане чрез преговори, дори ако има скептицизъм относно желанието на Русия да започне преговори в скоро време и загриженост, че позицията на Украйна е твърде слаба, за да осигури честна сделка точно сега.

Администрацията на Байдън е наясно, че сегашната й стратегия не е устойчива, защото „губим войната“, казва Джереми Шапиро, ръководител на вашингтонския офис на Европейския съвет за международни отношения. „Те обмислят как да преместят тази война в по-голямо затишие.“

Заплаха за Киев

Най-заплашителното от всичко за Киев е възможността Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ следващия месец и да се опита да наложи неблагоприятно мирно споразумение на Украйна, като заплаши да откаже допълнителна военна и финансова помощ.

Тръмп повтори твърдението си миналата седмица, че може бързо да сложи край на войната.

Най-верните поддръжници на Украйна в Европа може да искат да я проддържат в битката, но нямат запаси от оръжия, за да го направят, и нямат план за запълване на празнотата, оставена от САЩ.

Киев потвърди, че полага основата за бъдещи преговори по грандиозен начин, когато войските му превзеха част от руския регион Курск при изненадващо трансгранично нахлуване през август. Зеленски каза, че земята ще служи като разменна монета.

Визитата на Зеленски

А миналата седмица, в опит да оформи мисленето на своите съюзници, Зеленски посети САЩ, за да представи т. Нар. „план за победа“, формула за укрепване на позицията на Украйна преди евентуални преговори с Москва. Зеленски го описа като „стратегия за постигане на мир чрез сила“.

Украинското обществено мнение също изглежда по-отворено към мирни преговори - но не непременно към отстъпките, които те може да изискват.

Животът е на път да стане още по-труден. Русия е унищожила поне половината от мощностите за производство на електроенергия на Украйна, след като възобнови масовите удари с дронове и ракети срещу електроцентрали и мрежова инфраструктура тази пролет.

Сериозен дефицит

Украйна е изправена пред „сериозен“ дефицит на електроенергия до 6 GW, което се равнява на една трета от пиковото зимно търсене, според Международната агенция по енергетика. Тя е все по-зависима от трите си останали действащи атомни електроцентрали, отбелязва МАЕ.

Ако Русия атакува подстанции в близост до тези централи – въпреки всички очевидни опасности – това може да доведе до колапс на електроенергийната система на Украйна, а с нея и отоплението и водоснабдяването.

Съоръженията за централно отопление в големи градове като Харков и Киев също са уязвими, пише изданието.

Масови протести

Безпокойството и всякакви страхове растат в дълбините на украинското правителство. Те са свързани с евентуални масови протести на местното население, предизвикани от възможни прекъсвания на тока в страната през зимата.

Това съобщи американското издание The Washington Post, цитирайки думите на голям, но неназован украински официален представител.

Тази зима може да се сблъскаме със сериозни проблеми, каза той в интервю за вестника.

Изданието също така обърна внимание на факта, че жителите на Украйна сега са в нервно и депресирано състояние поради неуспехите на украинските сили на фронта. Но редовните прекъсвания на тока допълнително усложняват нещата.

Зима иде

Киев се опасява, че наближаващата зима може да бъде най-тежката след руско-украинския конфликт.

Това дори може да доведе до сериозно намаляване на подкрепата за Въоръжените сили на Украйна от жителите на страната, което от своя страна ще доведе до допълнително отслабване на устойчивостта на украинската армия на фронта.

Според проучвания, проведени от изданието, броят на украинците, готови да направят значителни териториални отстъпки на Русия, за да постигнат дългоочаквания мир, непрекъснато нараства. Има постепенно влошаване на ситуацията, обобщава The Washington Post.