Forbes отсече: Русия губи войната с FPV дронове
Напоследък руските безпилотни удари на бойното поле отслабват, докато украинските нарастват както никога досега
Украйна е водеща в използването на FPV дронове. Една от основните причини за това е коренно различният подход към производството на това оръжие в двете воюващи държави, пише "Фокус", позовавайки се на Forbes.
Малките безпилотни летателни апарати, по-специално камикадзетата с визьор, се превърнаха в ключово оръжие във войната на изтощение, която се води в момента в Украйна.
Служител на НАТО наскоро заяви пред списание Foreign Policy, че FPV са причинили повече от две трети от загубите на руските танкове през последните месеци, засенчвайки артилерията, управляемите ракети и други оръжия.
Сега и двете страни произвеждат огромни количества безпилотни летателни апарати, но напоследък руските безпилотни удари на бойното поле отслабват, докато украинските нарастват както никога досега.
Каква е причината за неуспеха на Русия?
Дронът FPV, малък състезателен квадрокоптер, превърнат в камикадзе, е евтино прецизно оръжие, способно да поразява танкове и други цели от 20 км. Те са се доказали като еднакво ефективни срещу артилерия, пехотни позиции и камиони.
С напредването на 2023 г. и разполагането на хиляди FPV и двете страни започнаха да оценяват колко важно става това ново оръжие.
Подходите към производството на дронове в Украйна и Русия обаче са доста различни. В Украйна това е силно децентрализирана индустрия, в която Министерството на отбраната закупува дронове от десетки сравнително малки производители.
Нещо повече, в Украйна дори съществува инициатива, при която няколко хиляди доброволци сглобяват дронове у дома в свободното си време. В същото време в Русия системата е силно централизирана. Макар че там има малки екипи, които сами произвеждат дронове, техният мащаб е малък и те се финансират основно от дарения на граждани.
Въпреки това по-голямата част от десетките хиляди безпилотни летателни апарати, които руската армия получава, се произвеждат само от една компания, така наречената "Група Судоплатова". Именно тази компания е получила милиарди рубли от държавния бюджет за производството на безпилотни летателни апарати.
"Централизацията от съветски тип може да доведе до икономии от мащаба. Но съветската система имаше и огромни недостатъци и те може би са в основата на драматичния спад в представянето им в FPV", пише Forbes.