Forbes: "Пътят на смъртта" става все по-опасен за руските войски

Владимир Путин даде на войските си срок до февруари да върнат териториите на Курска област

В средата на октомври Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) превърнаха малък асфалтов участък в Курска област в същински "път на смъртта“ за руските войски.

Въпреки значителния период от време нищо не се е променило – силите на Москва продължават да следват този път, губейки животи и оборудване, пише американското списание Forbes.

Пътят покрай Зелени Шлях "се превърна в капан за руските войски“. Наскоро там бяха унищожени поне 10 военни машини, които и сега остават там редом до стара изгоряла техника, отбелязва „Фокус“.

Украинският 225-и десантно-щурмови батальон публикува ново видео от бойните действия на това направление. Военните отбелязаха: "Полетата са минирани, пътят е обстрелван от нашата артилерия, всяко движение се следи внимателно“.

Срокът на Путин

Държавният глава на Руската федерация Владимир Путин даде на войските си срок до февруари да върнат териториите на Курска област, които сега са под контрола на ВСУ.

"Но руската техника от квартет от военноморски и въздушнодесантни бригади и полкове продължава да атакува по същия път близо до Зелени Шлях, малко селце на западния край на издатината.

А украинците продължават да ги избиват с мини, дронове и артилерия. Руските атаки през октомври до голяма степен включваха бойни машини на пехотата БТР-82, част от партида от най-малко 40 16-тонни осемколесни машини, които Кремъл току-що беше доставил на фронтовата линия“, отбелязва изданието.

Сега обаче изглежда, че БТР-82 е на изчерпване. Съдейки по димящите отломки по "пътя на смъртта“, наскоро там са били унищожени БМП и БМД, верижни бронетранспортьори МТ-ЛБ и бронирани камиони "Буран“.

Руснаците вероятно ще трябва да влязат в битка с оборудването, което тяхната индустрия може бързо да достави.

"Мисля, че ще видим много нови превозни средства по време на бъдещи атаки“, пише операторът на дронове Kriegsforscher, който участва в боевете в Курска област.

Според него става дума поне за два типа бронирани камиони: 14-тонния "Тайфун“ и осемтонния "Тигър“. И двата модела са сравнително лесни за производство, но нито един от тях не може да се сравни с 21-тонния БМП-3 по отношение на защитата на бронята и маневреността.