Forbes: Съвременните "банзай" атаки струват скъпо на руснаците, но им осигуряват напредък
Тази тактика позволява непрекъснато увеличаване на усилията, но води до значителни загуби на противника
По време на Втората световна война японските сили често прибягват до атаки с използването на "човешки вълни“, които имат за цел да шокират противниците им. Този вид тактика се нарича "банзай“ и руските войски в Украйна също я използват, отбелязват в редакцията на американското списание Forbes.
Единствената разлика е, че на украинците им свършват боеприпасите, тъй като републиканците в Конгреса на САЩ продължават да блокират американската помощ за Киев.
"Месните атаки“ не са нещо ново в мащабната война на Русия срещу Украйна, но тактиката се развива. Предвид отчайващия недостиг на артилерийски боеприпаси, руснаците залагат, че последователните вълни от войски в бойни машини на пехотата биха могли да изтощят огневата мощ на войските на Киев по-бързо, отколкото украинците могат да изтощят руската сила.
Украинският Център за отбранителни стратегии (ЦОС) докладва за модерни тактики на "банзай“ в битките западно от Бахмут, пише "Фокус".
"Ударна група, състояща се от 100-200 души на 8-12 бойни машини на пехотата, бързо напредва към предната линия на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) и започва атака. Поради липсата на боеприпаси, част от ударната група достига целта и влиза в битка. В същото време друга щурмова група бързо напредва към зоната на бойните действия.
Тази тактика позволява непрекъснато увеличаване на усилията, но води до значителни загуби на противника. До 60% от бронираните машини в една атака и до половината от личния състав.Това води и до увеличаване на загубите в подразделенията на ВСУ, което е критично за тях“, обясняват от ЦОС.
Тези "банзай“ атаки струват скъпо на руснаците и обясняват защо те губят около 800 войници на ден, твърдят от Министерството на отбраната в Киев. И защо руснаците са отписали или изоставили 19 бойни машини на пехотата и бронетранспортьори само за последните два дни.
През първите две години на войната руснаците губят средно около 80 бойни машини на пехотата и бронетранспортьори на месец. Но в последно време губят стотици само за месец. Това е изтощение, което дори руснаците, с техните големи запаси от годините на Студената война, не могат да издържат много дълго.
Кремъл разполага с достатъчно бойни машини на пехотата, за да води тежки битки още една година. След това руските войски ще трябва да търсят други начини за борба. Но в краткосрочен план модерните "банзай“ атаки, колкото и скъпи да струват на руснаците, работят, обобщават от редакцията.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук