Гласът на Кремъл разкри готов ли е Путин за преговори за мир в Украйна
Президентът наистина многократно - или по-скоро постоянно - е заявявал, че е готов за контакти и преговори
Руският президент Владимир Путин неведнъж е подчертавал готовността си за преговори относно Украйна, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в коментар на публикация на агенция Ройтерс относно възможни контакти по украинската тема между Путин и бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп.
„Президентът наистина многократно - или по-скоро постоянно - е заявявал, че е готов за контакти и преговори“, каза още Песков.
По-рано днес агенция Ройтерс публикува информация, в която се позова на пет свои източника, запознати с мисленето в Кремъл, според които Путин е готов да обсъди споразумение за прекратяване на огъня в Украйна с Доналд Тръмп, но отхвърля възможността да направи значителни териториални отстъпки и настоява, че Киев трябва да изостави амбициите си да се присъедини към НАТО.
Според трима говорили при условие за анонимност източници може да има място за преговори относно това как точно да бъдат разпределени четирите източни украински области – Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска.
Въпреки че Москва настоява, че четирите области са изцяло част от нейната територия и са под защитата на нейния ядрен чадър, силите ѝ контролират между 70% и 80% от площта им, а украинските войски все още контролират около 26 000 квадратни километра от тях, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
Според двама от официалните представители Русия може да е готова и да се изтегли от относително малката част от територията, която контролира в Харковска и в Николаевска област.
Без неутралитет няма да стане работата
Този месец Путин заяви, че каквото и да било прекратяване на огъня трябва да отразява „реалните условия“ на терен и добави, че едно краткотрайно примирие единствено би позволило на Запада да превъоръжи Украйна. „Ако няма неутралитет, е трудно да си представим каквито и да било добросъседски отношения между Русия и Украйна“, заяви руският президент на 7 ноември.
Според двама от източниците решението на президента Джо Байдън да позволи на Украйна да изстрелва американски ракети АТАКМС дълбоко в територията на Русия би могло да усложни или да забави евентуално споразумение и да втвърди позициите на Москва, тъй като твърдолинейни представители ще поискат по-голяма част от Украйна. По думите на източниците ако не бъде постигнато споразумение за примирие, Русия ще продължи да се сражава.
Западът ще трябва да приеме „жестоката истина“
Според петимата източници на Ройтерс, които са настоящи и бивши служители, въпреки че Русия няма да допусне Украйна да се присъедини към НАТО или на украинска територия да присъстват войски на НАТО, тя е готова да обсъжда гаранции в сферата на сигурността за Киев.
Други отстъпки от страна на Украйна, които Кремъл може да поиска, включват Киев да се съгласи да ограничи числеността на въоръжените си сили и да се ангажира да не ограничава употребата на руския език, добавят те.
Бъдещето на Крим не подлежи на обсъждане, съгласни са всичките руските официални представители.
Според един от източниците, високопоставен служител, запознат с обсъждания в Кремъл на най-високо ниво, Западът ще трябва да приеме „жестоката истина“, че цялата подкрепа, която е оказал на Украйна, не е успяла да попречи на Русия да спечели войната.
По думите на един от руските официални представители няма как да има споразумение, ако Украйна не получи гаранции за сигурност. „Въпросът е как да се избегне сделка, която един ден би могла да вкара Запада във възможна пряка конфронтация с Русия“, добавя той.