ISW: Русия използва катастрофата на Ил-76, за да посее недоволство в Украйна

ГРУ заяви, че Украйна "не разполага с надеждна и изчерпателна информация за това кой точно е бил на борда на самолета"

Русия в информационното пространство използват катастрофата с Ил-76, за да посеят вътрешно недоволство в Украйна и да подкопаят желанието на Запада да продължи да оказва военна подкрепа на Украйна. Това се посочва в доклад на базирания във Вашингтон Институт за изследване на войната (ISW).

Руски военнотранспортен самолет Ил-76 се разби в Белгородска област на 24 януари.  

Геолокирани кадри, публикувани от различни руски източници, показват как Ил-76 се разбива в Яблоново, Белгородска област (на около 50 км североизточно от град Белгород).

Руското министерство на отбраната (МО) твърди, че Ил-76 е превозвал 65 украински военнопленници и е бил на път за предварително уговорена размяна на военнопленници на граничния контролно-пропускателен пункт Колотиловка между Русия и Украйна.

Руското МО обвини Украйна, че е ударила самолета с две неуточнени ракети, убивайки 65 военнопленници, шестима руски членове на екипажа и трима руски военни.

Старши руски пропагандист и главен редактор на контролирания от държавата медий RT Маргарита Симонян публикува списък с имената на украинските военнопленници, за които се предполага, че са били на полета, но няколко руски и украински източника отбелязаха, че поне един от предполагаемите военнопленници вече е бил разменени при предишна размяна на военнопленници на 3 януари.

Украински служители, включително украинският комисар по правата на човека Дмитро Лубинец и украинският координационен щаб за лечение на военнопленниците, незабавно реагираха на инцидента, като подчертаха, че Украйна разследва катастрофата и призоваха публиката да не прави преждевременни заключения за катастрофата въз основа на непотвърдени данни докладване.

Говорителят на украинското Главно военно разузнавателно управление (ГРУ) Андрий Юсов потвърди, че размяната на военнопленници е била планирана да се проведе на 24 януари, но че размяната вече не се провежда и че ГРУ разследва обстоятелствата на катастрофата. По-късно ГРУ заяви, че Украйна "не разполага с надеждна и изчерпателна информация за това кой точно е бил на борда на самолета".

Украинският генерален щаб не отговори директно на инцидента, но подчерта, че Русия е извършила 19 ракетни удара срещу Харковска област от Белгородска област през изминалата седмица и подчерта, че Украйна "ще продължи да предприема мерки за унищожаване на средства за доставка“ и "контрол на въздушното пространство“ в граничния район Харков-Белгород.

Украинското издание Украинская правда, позовавайки се на неуточнени източници в украинските въоръжени сили, твърди, че Ил-76 е превозвал ракети за противовъздушна отбрана С-300, които руските сили често използват при удари срещу наземни цели в Харковска област.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви във вечерното си обръщение на 24 януари, че Украйна работи за установяване на "всички ясни факти“ и че ГРУ разглежда "съдбата на всички затворници“. 

ISW не предлага оценка на обстоятелствата на катастрофата на Ил-76 в момента и не може независимо да провери руските или украинските изявления относно инцидента.

Руските участници в информационното пространство се възползват от катастрофата на Ил-76, за да посеят вътрешно недоволство в Украйна и да подкопаят волята на Запада да продължи да оказва военна подкрепа на Украйна. 

Председателят на комисията по отбрана на Държавната дума на Русия Андрей Картаполов заяви, че Украйна умишлено е свалила Ил-76, знаейки, че в него има украински военнопленници, и призова всички обмени на военнопленници да спрат за неопределено време. 

Заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев обвини украинските "вътрешни политически борби“, че са допринесли за катастрофата. 

Руският външен министър Сергей Лавров, който в момента е в Ню Йорк за срещи на Съвета за сигурност на ООН (СС на ООН), призова за спешно заседание на СС на ООН за разглеждане на катастрофата и обвини Украйна в тероризъм.

Подобни руски обвинения са предназначени отчасти да посеят недоволство в Украйна и да предизвикат недоверие към украинското правителство, което е в съответствие с няколко други руски информационни усилия, насочени към отслабване на Украйна на вътрешния пазар.

Размяната на военнопленници е чувствителен въпрос както в Русия, така и в Украйна, а риторичните призиви на военнопленници очаквано предизвикват емоционални реакции.

Руски официални лица освен това направиха необосновани твърдения, че Украйна е ударила Ил-76 с предоставени от САЩ или Германия ракетни системи, вероятно в опит да обезсърчат западните партньори на Украйна да предоставят на Украйна критични системи за противовъздушна отбрана, необходими за продължаващата отбрана на Украйна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук