Медведев със смразяващи думи: Тези действия на НАТО означават война

Само проявата на "благоразумие" от страна на алианса може да предотврати краха на планетата, посочи бившият президент

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви, че приемането на Украйна в НАТО би означавало обявяване на война срещу Москва и само проявата на "благоразумие" от страна на алианса може да предотврати краха на планетата, предаде Ройтерс.

Лидерите на държавите от Северноатлантическия съюз се зарекоха на срещата си миналата седмица да подкрепят Украйна по "необратимия път към пълна евроатлантическа интеграция, включително членство в НАТО", но не уточниха кога може да стане това присъединяване.

Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност на Руската федерация и водещ глас сред привържениците на твърдата линия в Кремъл, казва, че членството на Украйна в НАТО ще е повече от пряка заплаха за сигурността на Русия.

"Това, по същество, ще бъде обявяване на война, макар и със закъснение", допълва той в публикуваните днес коментари.

"Действията, които противниците на Русия предприемат срещу нас през последните години, разширяването на алианса… отвеждат НАТО на път, по който няма връщане назад", заявява бившият руски президент.

Медведев повтаря, че Москва не заплашва НАТО, но ще отговори на опитите на алианса да преследва интересите си в неин ущърб.

"Колкото повече такива опити има, толкова по-сурови ще бъдат нашите отговори", казва Медведев. "Дали това ще разбие планетата на парчета зависи единствено на благоразумието от страна на НАТО", обобщава той.

По време на президентския си мандат между 2008 г. и 2012 г., Медведев беше смятан за прозападен модернизатор, но след това стана един от хардлайнерите в Кремъл и предупреди САЩ и съюзниците им, че въоръжаването на Украйна от тяхна страна може да доведе до "ядрен апокалипсис", отбелязва Ройтерс.

НАТО е основан след края на Втората световна война като отбранителен съюз срещу страха от нахлуване на Съветския съюз в Западна Европа, но последващото разширяване на алианса с присъединяването на страни от Източна Европа се тълкува от Кремъл като акт на агресия, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.