Мощна руска атака с дронове и ракети по енергоизточниците на Украйна

Хората в цяла Украйна бяха призовани да намалят потреблението на електроенергия по време на пиковите часове.

На 11 април руските въоръжени сили са нанесли комбиниран удар с дронове, балистични и крилати ракети срещу обекти на енергийната инфраструктура в шест района на Украйна.

Telegram канал посочва като "най-голям успех“ за руснаците изваждането от строя на ТЕЦ Триполя. Първият удар по станцията от началото на Северната война се оказва фатален - възникнал силен пожар унищожава оборудването в машинната зала.

В Харков ударът бе по ТЕЦ-3, но прекъсванията на тока бяха частично отстранени. Стабилността на енергийната система на града се осигурява от все още работещи отворени разпределителни уредби (ОРУ) на спряната ТЕЦ "Змиевская“, където се съединяват две линии за високо напрежение 330 кВ от центъра на страната.

В района на Запорожие целта на атаката беше подстанция Запорожие 750, през която се предава енергия от Южноукраинската атомна електроцентрала. В съоръжението е избухнал пожар, но размерът на щетите е неизвестен.

Попадения са регистрирани и в подземното хранилище за газ Билче-Волитско-Ухерское, което беше вече вторият удар по съоръжението. Взривове е имало и в района на Добротворската ТЕЦ в същата Лвовска област, където преди това не е имало удари.

Проблеми с електрозахранването започнаха да се наблюдават в още два региона - Ивано-Франковск и Винница. Първата е Бурщинската топлоелектрическа централа, а на границата с втората е Днестроската водноелектрическа централа.

Освен това хората в цялата страна бяха призовани да намалят потреблението на електроенергия по време на пиковите часове.

Преди това украинската енергийна система успяваше да "изглади“ такива пикове от водноелектрически централи и топлоелектрически централи с вторични устройства за регулиране на честотата: Бурщинска, Добротворска и Триполска. Спирането на последната станция само по себе си не би довело до много сериозни последствия дори при всички проблеми на енергийната система на Украйна.

Въз основа на тези косвени признаци може да се предположи, че в действителност броят на засегнатите обекти на украинската енергийна инфраструктура е дори по-голям.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук