Неуспешен тест на ракетата "Сармат" предизвиква сериозен инцидент на космодрума Плесецк
Снимки от Maxar, заснети на 21 септември, показват кратер с ширина около 60 метра в стартовата шахта
В Архангелска област на космодрума Плесецк се е случил сериозен инцидент при тестово изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета "Сармат". Това съобщава Reuters, позовавайки се на оръжейни експерти.
OSINT проектът MeNMyRC първи информира за възможен неуспех на теста, като публикува сателитни снимки, показващи щети от вероятен провал.
Снимки от Maxar, заснети на 21 септември, показват кратер с ширина около 60 метра в стартовата шахта, като се виждат значителни разрушения, отсъстващи на по-ранни кадри. Според Павел Подвиг, анализатор от проекта „Ядрени сили на Русия“, това е знак за сериозен инцидент.
Тимъти Райт от IISS в Лондон допълва, че унищожаването около шахтата предполага инцидент малко след старта, вероятно поради неизправност в първата степен на ракетата.
Американски разузнавателен самолет следи ситуацията, а Кремъл мълчи
САЩ реагираха на инцидента, изпращайки разузнавателен самолет Cobra Ball към района. Според Telegram канала „Военен информатор“, системата FIRMS е регистрирала пожар в Плесецк, но без радиационна опасност, тъй като тестовата ракета не е била с ядрена бойна глава.
Кремъл не коментира официално инцидента, а прессекретарят Дмитрий Песков посъветва медиите да се обърнат към руското министерство на отбраната, което засега мълчи по въпроса.
"Сармат" – оръжие без аналог според Путин
"Сармат" беше обявена от Владимир Путин през 2018 г. като уникално оръжие, предназначено да осигури сигурността на Русия. Ракетата е част от руската ядрена триада и може да носи до 16 ядрени бойни глави на разстояние до 18 хиляди километра. Въпреки че ракетата трябваше да влезе в експлоатация през 2021 г., това бе отложено, а през септември 2023 г. беше обявено, че "Сармат" е на бойно дежурство.
Това не е първият такъв инцидент
Това не е първият неуспех при тестовете на този модел. На 21 септември 2024 г. сателитни изображения, публикувани от Maxar, показват огромен кратер от 60 метра на стартовата площадка, което предполага сериозна експлозия.
Експерти предполагат, че проблемът е възникнал малко след запалването на първата степен на ракетата. Този провал вероятно е забавил още повече въвеждането на "Сармат" в експлоатация, въпреки че преди това се очакваше ракетата да бъде на бойно дежурство още през 2021 г.
Това не е първият тестов провал на ракетата. Сармат е част от ядрения арсенал на Русия и е предвиден да замени по-старите Р-36М "Воевода" ракети. Тази балистична ракета е проектирана да носи до 16 ядрени бойни глави и да има обсег до 18 000 км, което я прави основен елемент в стратегическото ядрено оръжие на Русия.
Неуспешният тест е привлякъл вниманието на международните наблюдатели, като американски разузнавателен самолет е изпратен в региона скоро след инцидента. Въпреки липсата на официален коментар от руските власти, инцидентът подчертава предизвикателствата, пред които е изправена руската военна програма