Newsweek: Желанието на украинците за битка спада, голяма част са готови да се простят с окупираните в замяна на мир
Зеленски не каза, че е готов да отстъпи територия за мир – на което Киев и неговите съюзници като САЩ се противопоставят, защото ще бъде победа за Путин
Делът на украинците, които подкрепят териториални отстъпки на Русия в замяна на мир, се увеличава, според проучване на Киевския международен институт за социология (КМИС), пише Newsweek.
И Киев, и Москва изглежда са далеч от идеята за започване на преговори. Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли всякакви споразумения с настоящото ръководство в Москва и дори издаде указ, изключващ преговори с руския си колега Владимир Путин, отбелязва американското издание.
Въпреки това Зеленски каза пред BBC миналата седмица, че руски представители трябва да присъстват на планирана "среща на върха за мир“ през ноември.
По думите му, ако Москва е готова да обсъди план "и да се споразумее за прекратяване на войната, в съответствие с Устава на ООН, тогава ние ще бъдем готови да говорим".
Зеленски не каза, че е готов да отстъпи територия за мир – на което Киев и неговите съюзници като САЩ се противопоставят, защото ще бъде победа за Путин, пише „Фокус“.
Въпреки това, последното проучване на КМИС, което провежда анкети за нагласите на украинците към пълномащабната инвазия от май 2022 г., предполага промяна в мнението.
Проучването установи, че 32 процента от украинците са заявили, че биха приели да отстъпят територия, за да "постигнат мир и запазят независимостта", в сравнение с 26 процента през февруари тази година. Едва 9 процента бяха отговорили, че са склонни на това през февруари 2023 г.
"Украинският морал за възстановяване на всички територии може да намалява поради изтощение и тежки загуби“, казва Виктор Коваленко, военен анализатор и бивш украински войник пред Newsweek.
"Военните им преминаха към отбранителна позиция, като им липсваха способности за контранастъпление. Въпреки уверенията за непоколебима подкрепа, западната помощ изглежда все по-несигурна“.
Проучването установи също, че 55 процента от анкетираните все още се противопоставят на предоставянето на територия на Русия, ако това ще сложи край на войната. Това обаче е по-малко от 74 процента от населението през декември 2023 г., което поддържа това мнение.
Това също е спад от 10 процентни пункта спрямо 65 процента от хората, които са подкрепили подобен ход през февруари 2024 г.
Нивото на противопоставяне на териториалните отстъпки зависи от това къде в Украйна живеят анкетираните, като най-много хора, отхвърлящи подобен ход, идват от запад (60 процента), докато най-малко са на юг (46 процента).
КМИС отбелязва, че въпросите на анкетата не уточняват кои територии могат да бъдат обект на концесии, нито се отнасят до "мир при всякакви условия" или капитулация.
На въпрос за приемливи сценарии за мир, 62 процента от анкетираните отговарят, че връщането на всички окупирани територии и присъединяването към ЕС без членство в НАТО би било приемливо.
Де факто отстъпването на контрола над Донецка и Луганска области, както и Крим, но възстановяването на пълен контрол над Херсонска и Запорожка области и присъединяването към НАТО и ЕС беше второто най-популярно предложение с 53 процента.
По думите на Коваленко, намаляването на хората, призоваващи за връщане към границите от 1991 г., дава на Зеленски повече дипломатическа свобода на действие, за да приключи войната с малко вътрешно съпротивление.
"Той може да обмисли използването на войната като шанс да отреже проруския Донбас, потенциално укрепвайки Украйна“, казва той.
"Значителна част от украинското общество условно се съгласява, че индустриализираният Донбас е бил финансово бреме и е възпрепятствал пътя на Украйна към ЕС и НАТО.
Директорът на КМИС Антон Грушецки заяви в съобщението за медиите, че въпреки гъвкавостта по отношение на териториалните отстъпки, украинците "очевидно не са съгласни на мир при каквито и да е условия“.
Проучването е проведено сред 3075 възрастни във всички региони, контролирани от украинското правителство, между 16 и 22 май и от 20 до 25 юни с допустима грешка от 5 процента.