NYT: Украйна забавя изстрелването на ракети към Русия, докато Тръмп се готви да встъпи в длъжност

Досега ракетите са били ефективни по ограничени начини, но не са променили траекторията на войната

С много фанфари Украйна получи разрешение да изстреля западни ракети с голям обсег по руски военни цели преди повече от месец. Но след като първоначално изстреля множество от тях, Украйна вече забави използването им, пише The New York Times (NYT).

Киев остава без ракети. Освен това може да изтича времето: новоизбраният президент Доналд Тръмп каза публично, че допускането на произведени от САЩ ракети с голям обсег в Русия е голяма грешка.

Досега ракетите са били ефективни по ограничени начини, но не са променили траекторията на войната, казаха висши служители на НАТО.

Войната също не ескалира, както се опасяваха някои. Въпреки че Русия изстреля нова мощна хиперзвукова балистична ракета със среден обсег в украинско оръжейно съоръжение след първите два залпа от западни ракети с голям обсег, оттогава тя им отговори с обичайната си комбинация от дронове, ракети и заплахи.

Двама американски служители, пожелали анонимност, казаха, че вярват, че Русия се опитва да избегне ескалация на военни операции в Украйна, особено с избирането на Тръмп, дългогодишен скептик по отношение на войната, и като се имат предвид последните успехи на Русия на бойното поле.

Адмирал Роб Бауер каза наскоро, че ударите на балистичната армейска тактическа ракетна система с голям обсег или ATACMS са „сериозно засегнали редица” оръжейни фабрики и складове за боеприпаси в Русия. Той каза, че това е принудило Русия да премести много логистични съоръжения по-назад от фронта.

„Те не харесват ATACMS да идват в собствената им страна, във въздуха – не харесват, защото са ефективни“, каза адмирал Бауер в интервю в началото на декември.

В известен смисъл това, което се случи с ATACMS е историята на случилото се с други западни оръжия във войната. Украйна настояваше месеци и дори години да получи западни оръжия: ракетни установки HIMARS, танкове Abrams и изтребители F-16.

Но по времето, когато Западът даде достъп до тези оръжия, Украйна беше загубила повече позиции. И нито едно оръжие не е било сребърен куршум. Западни служители също така казват, че Украйна е разчитала твърде много на помощта от Запада и не е направила достатъчно, за да подсили собствените си военни усилия, особено в мобилизирането на достатъчно войски.

САЩ дълго време се съпротивляваха да изпращат на Украйна ATACMS с голям обсег с обхват от 190 мили , опасявайки се, че използването им дълбоко в ядрената Русия ще ескалира войната.

През пролетта президентът Байдън отстъпи. Администрацията е изпратила на Украйна около 500 ракети от запасите на Пентагона, казаха американски служители.

Въпреки че Украйна не можеше да ги използва в Русия, те ги стреляха по цели в източноукраинските територии, контролирани от Русия, и в Крим, превзет от Русия през 2014 г. - насочени към закалени командни и контролни пунктове, зони за съхранение на оръжия и някои други бункери, пише още изданието.

Към този момент в Украйна са останали само „десетки от ракетите“ - може би около 50, казаха двамата американски служители.

Малко вероятно е Тръмп да се намеси, за да запълни празнината.

Откакто Съединените щати и Великобритания дадоха разрешение, Украйна е нанесла поне половин дузина ракетни удари, използвайки най-малко 31 ATACMS и 14 Storm Shadows, според руското министерство на отбраната и руски военни блогъри.

Въпреки публичните си заплахи Путин се опитва да реагира внимателно на украинските операции, казаха американски служители. Те вярват, че Москва най-вероятно няма да отговори на ударите на ATACMS по начин, който може да рискува да въвлече Вашингтон по-дълбоко в битката или да постави новата администрация в неудобно положение, когато влезе.

Москва може да засили кибернетични или саботажни операции в Европа, но е малко вероятно да се насочи директно към интересите на САЩ, казаха служители.

Някои анализатори коментираха, че Украйна е забавила използването на ракети, тъй като първоначално е била насочена към руски обекти, които отдавна е искала да удари. Сега, с малко останали ракети, Украйна действа по-съзнателно, пише още NYT.