Професор: 100 000 севернокорейски войници ще влязат в Украйна

Ремко Бройкер смята, че Пхенян провокира Запада и неговите съюзници колкото е възможно повече, без всъщност да влиза във война

10 000 севернокорейски войници са вече базирани в руския град Курск и ще са на разположение на Русия във войната в Украйна, твърди американското разузнаване, цитирано от нидерландската и белгийската преса.

Според информацията всеки войник ще получава на месец по 2000 долара. Очаква се до дни тази многочислена рота да бъде прехвърлена на украинска земя.

Пхенян налива още масло в огъня с изстрелването на балистична ракета. Преместването на войниците и военната провокация съвпадат с американските избори, на които страната иска да повлияе чрез всяване на паника, коментира темата в специален репортаж нидерландското радио BNR.

Само провокации

Професорът по корейски изследвания в Лайденския университет Ремко Бройкер смята, че Северна Корея провокира Запада и неговите съюзници колкото е възможно повече, без всъщност да влиза във война. Той предполага, че изстрелването е замислено като отклоняваща тактика, за да се отвлече вниманието на Запада.

„По този начин те (севернокорейците) не само са загрижени за случващото се в Украйна и междувременно войските могат спокойно да се подготвят за войната в Украйна“, смята професорът.

Месечната заплата на севернокорейците, по техните стандарти са много пари, но за руската хазна са нищожна сума. Особено след като Русия и севернокорейците не трябва да отговарят пред собствения си народ за харченето на бюджета, смята проф. Бройкер, цитиран от БГНЕС.

10 пъти повече

По негова прогноза, ако формулата за трансфер на войници даде резултат, нищо чудно в скоро време тяхната численост да достигне 100 000 войници. Той отдава това главно на липсата на твърд отговор от страна на Запада. „Севернокорейците напипаха пулса на събитията и знаят, че могат да отидат по-далеч от това“, завършва образно казано професорът.

Ситуацията с предислоцирането на севернокорейски войници попадна в полезрението по време на първата среща на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и новоизбрания генерален секретар на НАТО Марк Рюте.

Основен фокус по време на разговора между двамата лидери беше именно разполагането на севернокорейски войски на европейския континент.

Фон дер Лайен и Рюте се обединиха около мнението, че тази стъпка значително увеличава ескалацията на войната: „Сериозна заплаха за европейската сигурност и световния мир“.

За да се справят с променящите се предизвикателства, двамата са решили да създадат нова работна група на високо равнище за укрепване на съществуващото сътрудничество между ЕС и НАТО.

Бившият нидерландски премиер Марк Рюте оглави най-големия отбранителен блок на 1 ноември тази година, като смени на този пост Йенс Столтенберг.