Путин се готви за изстрелване на ядрено оръжие СНИМКИ
Сателитни снимки на вероятното място за изстрелване на ядрена ракета показват, че Москва напредва в разполагането на оръжия там
Путин се готви за изстрелване на ядрено оръжие. Сателитни снимки на вероятното място за изстрелване на ядрена ракета, за която Владимир Путин е казал, че е „непобедима“, показват, че Москва напредва в разполагането на оръжия там, заяви пред Newsweek експерт по руските ядрени сили, цитирани от safenews.bg.
Павел Подвиг заяви, че е твърде рано да се каже дали откриването от американските изследователи на мястото за разполагане на новата ядрена ракета 9М370 „Буревестник“ показва нарасналите възможности на Москва в областта на ядрените оръжия.
„Това ни казва, че системата очевидно се приближава до някакъв вид оперативно разгръщане, защото наистина прилича на оперативна площадка“, каза Подвиг пред Newsweek. „Твърде рано е да се каже, че нещата действително са разгърнати там, но изглежда, че се движи в тази посока.“
Reuters съобщи, че чрез снимки, направени от търговската сателитна фирма Planet Labs, двама американски учени са открили строителен проект в близост до съоръжение за съхранение на ядрени бойни глави, известно като Вологда-20 и Чебсара, на близо 300 мили северно от Москва.
„Буревестник“, чието кодово име в НАТО е SSC-X-9 Skyfall, е крилата ракета с ядрен двигател и е сред набора от оръжия от следващо поколение, представени от Путин през март 2018 г., когато той се похвали с почти неограничения ѝ обсег и способността ѝ да избягва американската противоракетна отбрана. Твърди се, че тя има обсег от около 15 000 мили, в сравнение с 11 000 мили за „Сармат“, най-новата руска МБР [междуконтинентална балистична ракета].
#US researchers claim to have identified the likely deployment site for #Russia’s deadly #Burevestnik missile, known as #Putin’s “invincible” weapon.https://t.co/Rot5khjVE2 pic.twitter.com/AUIGZMKOqT
— Hindustan Times (@htTweets) September 3, 2024
Reuters заяви, че сателитни снимки показват девет хоризонтални площадки за изстрелване в процес на изграждане, разположени в три групи вътре във високи издигнати бариери, за да ги предпазят от всякаква атака или случайна експлозия.
Те са свързани с пътища към сгради, в които вероятно ще се обслужват ракетите и техните компоненти, което говори за голяма стационарна ракетна система на Русия.
Снимки, публикувани в X, бивш Twitter, от журналиста на радио „Свободна Европа“ Марк Крутов, за които се твърди, че са направени през 2022 г. и 2023 г., показват изграждането на площадката за изстрелване.
Москва обикновено складира ядрени товари за ракети с наземно базиране, които са далеч от местата за изстрелване, освен тези на разгърнатите си сили за междуконтинентални балистични ракети.
Ops...
— paolo rel (@paolobucci18) September 3, 2024
American researchers Decker Eveleth and Jeffrey Lewis analyzed satellite images from Planet Labs and discovered the probable deployment site of the Russian nuclear-powered #Burevestnik cruise missile. — Reuters
Construction of new facilities near the nuclear warhead… pic.twitter.com/FIXEIJLrdJ
Разполагането на „Буревестник“ във Вологда ще позволи на ракетите с ядрено въоръжение да бъдат складирани в бункерите ѝ, което означава, че ще могат да бъдат изстрелвани бързо.
Въпреки това Подвиг заяви, че „не е ясно дали тя действително ще добави нещо значително към руския потенциал“.
Russia’s nuclear Skyfall missiles––using images taken on July 26 by Lux family co @planet…
— Josh Wolfe (@wolfejosh) September 3, 2024
…2 US researchers found a construction project abutting a nuclear warhead storage facility known by two names - Vologda-20 + Chebsara - as likely deployment site ~300 miles north of… pic.twitter.com/TkC2dEHUTv
„Системата беше представена от руския президент през 2018 г. като такава, която може да проникне или да заобиколи противоракетната отбрана, и до известна степен това е вярно, защото тя няма да лети във вакуума на космоса, където работи противоракетната отбрана. В същото време не е като обикновените междуконтинентални балистични ракети да са били много по-лоши в проникването през противоракетната отбрана“, каза Подвиг. „Ако си представите сценарий за нападение над Русия, предполагам, че този обект ще бъде сред целите и затова просто не виждам как тази система добавя нещо значително към руския потенциал.“
Предполагаемата площадка за „Буревестник“ подсказва, че разработчиците са достатъчно доволни от тестовете на оръжието, каза Подвиг. Експертите също така твърдят, че ядреният двигател на „Буревестник“ може да разпространи радиация по траекторията на полета си, рискувайки да замърси околния регион, откъдето е изстрелян, въпреки че Подвиг каза, че руските инженери и учени може би са намерили начин да решат този проблем.
„Важно съображение тук е, че ако идеята е това оръжие да бъде използвано при ответен удар, при ядрена война, радиоактивният прах, който то може или не може да изхвърли в атмосферата, вероятно ще бъде най-малката грижа на всички“, добави той.