Русия атакува граждански цели с дронове, сглобени от западни компоненти
Информацията за западна микроелектроника в руското оръжие подчертава необходимостта от по-строг контрол върху износа и търговските вериги
Руската армия продължава да интегрира западна електроника в производството на военна техника, включително в ударни и разузнавателни безпилотни апарати (БПЛА).
Сред тях са моделите „Молния“ и „Феникс“, които съдържат компоненти от компании в Китай, Швейцария, САЩ и Нидерландия. Това разкри Главното управление на разузнаването (ГУР) към Министерството на отбраната на Украйна.
Оръжие на терора
Според украинското разузнаване „Молния“ е ударен БПЛА от самолетен тип, който се изстрелва с катапулт и се управлява дистанционно от оператор, подобно на FPV-дрон.
Апаратът има максимален радиус на действие от 40 км и носи бойна глава с тегло 5 кг. За сравнение, иранският „Шахед“ може да пренася десет пъти повече експлозиви.
„Русия използва „Молния“ не само за военни цели, но и за атаки срещу цивилно население в близост до фронтовата линия“, посочват от ГУР.
През ноември дронове „Молния“ удариха жилищен блок и търговски център в Салтовския район на Харков, ранявайки няколко души. Преднамерената атака срещу граждански обекти разкрива стратегията на Русия за терор над мирното население.
Западна електроника в руските дронове
Изследвания на конструкцията на „Молния“ показват наличието на компоненти от китайски производители като FATJAY, SpeedyBee, Caddx, Huayi Microelectronics и Trex Technologies.
Въпреки това, тези компоненти разчитат на микроелектроника, произведена от западни компании, включително швейцарската STMicroelectronics, американската Vishay и японската Rubycon.
Сходна е ситуацията и при разузнавателния дрон „Феникс“, в който са открити части с маркировка на производители от САЩ, Швейцария, Китай, Нидерландия и Тайван.
Как Русия заобикаля санкциите
Въпреки строгите санкции, Русия успява да си набавя забранени компоненти чрез сложни схеми за внос. Според разследвания руските производители използват специализирани онлайн платформи за подсанкционни части, функциониращи подобно на маркетплейси за потребителска електроника.
Цялата логистика – от производителя до Русия – се осъществява чрез трети страни и посреднически компании. Системата е толкова добре организирана, че наценката за крайния купувач е едва 40% над оригиналната цена.
Реакции и мерки
Информацията за западна микроелектроника в руското оръжие подчертава необходимостта от по-строг контрол върху износа и търговските вериги.
Международната общност трябва да засили усилията за проследяване и предотвратяване на доставки, които заобикалят санкциите, за да спре военната агресия на Русия.
Превод и редакция: БЛИЦ