Русия пусна ново безпилотно оръжие срещу украинското настъпление в Курска област

Новите дронове са имунизирани срещу радиосмущения

Русия е пуснала ново безпилотно оръжие срещу украинското Курско настъпление. Това съобщава Forbes.

Изданието припомня, че настъплението на украинските войски в Курска област беше успешно проведено с помощта на средства за радиоелектронна борба (РЕБ), които заслепиха руските разузнавателни дронове и свалиха техните FPV от небето. Сега Русия отвръща на удара с нови дронове, управлявани от оптични влакна.

Новите дронове са имунизирани срещу радиосмущения. Това е първият път, когато подобни оръжия се използват в битка, пише Forbes.

Това е още едно напомняне колко бързо се развиват малките дронове. И предупреждение към останалия свят, който разчита в голяма степен на заглушаване на сигнала, за да се предпази от атаки с FPV дрон.

FPV дроновете обикновено изискват радиовръзка с оператор. Радиовръзката предава видео сигнал от дрона и командни сигнали към дрона по друг канал. Загубата на някой от тези сигнала обикновено означава незабавен колапс.

Ето защо на фронтовата линия виждаме множество траншейни, куфарни и автомобилни заглушители, създаващи радиосмущения на определени честоти. Ако са ефективни, създават защитен балон, който се простира на петдесет или сто метра. Това има тенденция да държи FPV далеч, въпреки че опитни FPV оператори се приближават под стръмен ъгъл, така че техният дрон да лети през него, използвайки инерция.

Дроновете постоянно променят работните си честоти, а устройствата за заглушаване непрекъснато се актуализират, за да ги спрат в безкрайна игра на котка и мишка. Ето защо временното спиране на всички дронове изисква блицкриг, подобен на този в Курск, с дълъг подготвителен период, за да се определят всички честоти, които се използват, и достатъчно концентрация на заглушаване, за да заглуши всичко в определена зона.

Дроновете могат да загубят контакт по други причини. Радиокомуникацията по същество изисква пряка видимост. Това е добре, когато дронът е далеч над земята, но веднага щом се спусне по-ниско, комуникацията започва да се прекъсва. Летящите ретранслатори помагат, но FPV трябва да се гмурне ниско по време на последната атака и почти винаги има смущения в последната секунда във видео сигнала, което влошава видимостта в критичния момент.

Едно решение на проблема със заглушаването/комуникацията е терминално насочване с помощта на изкуствен интелект: операторът фиксира целта на определено разстояние и дронът я преследва, дори ако комуникацията е загубена. Такива системи вече се внедряват в малки количества от двете страни.