САЩ свалиха 24 ракети и дронове на хусите, изстреляни от Йемен
Три разрушителя са участвали в свалянето им, каза един от официалните лица
Американският флот е свалил общо 24 ракети и дронове на хусите, изстреляни от Йемен. Това съобщава CNN, като цитира свои източници в отбраната на САЩ. Това е една от най-мащабните атаки на хусите, извършвани в Червено море през последните месеци.
По първоначална информация няма жертви и ранени хора, или повредени кораби при атаките с дрон и ракета.
Три разрушителя са участвали в свалянето им, каза един от официалните лица.
Припомняме, че САЩ разполагат с редица кораби в Червено море като част от операция Prosperity Guardian за защита на корабоплаването в един от най-критичните водни пътища в света. Коалицията се състои от повече от 20 държави.
"Можем да потвърдим, че атаката на хусите е извършена днес близо до южната част на Червено море. Ще предоставим допълнителни подробности, когато са налични", каза трети представител на отбраната.
Не е ясно дали ракетите и дроновете са били изстреляни едновременно.
Стартът идва с посещението на американския държавен секретар Антъни Блинкън в Близкия изток в опит да овладее войната в Газа и да предотврати регионална ескалация.
Блинкън беше в Израел във вторник, където каза на официални лица, че на палестинците в Газа трябва да бъде позволено да се върнат по домовете си веднага щом условията позволят. Той многократно е призовавал израелското правителство да намали броя на цивилните жертви в резултат на израелската бомбардировка на Газа.
Подкрепяните от Иран хуси заявиха, че техните изстрелвания на дронове и ракети показват солидарност с палестинския народ. Първата им серия от атаки, които започнаха малко след началото на войната Израел-Хамс, бяха насочени към търговски кораби с някаква връзка с Израел.
Но повечето от последните атаки изобщо не са свързани с Израел, каза миналата седмица вицеадмирал Брад Купър, командващ Централното военноморско командване на САЩ, въпреки че това въвлича повече нации в ситуацията.
САЩ оценяват, че 55 нации имат пряка връзка с корабите, които са били атакувани, независимо дали чрез държавата на флага на кораба, националността на екипажа, произхода и дестинацията на кораба или собствеността на корабите.
"Въздействието на тези атаки се разпространява по целия свят и както казахме, това е международен проблем, който изисква международно решение", каза Купър.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук