The National Interest с важна новина за руския Су-57
Най-модерният изтребител на Русия може да лети за нова страна
Има значителни спекулации, че Алжир може да бъде първоначалният клиент за износ на Су-57, което не е огромна изненада, тъй като Алжир гледа изтребителя от няколко години.
Произведеният в Русия Су-57 може скоро да оперира от Африка: Lockheed Martin F-35 Lightning II намери клиенти по целия свят, което го прави първокласното пето поколение в експлоатация днес.
Руската Обединена авиостроителна корпорация (UAC) се бори да намери същото ниво на чуждестранни купувачи за своя Sukhoi Su-57 (отчитано в НАТО име Felon).
Излизайки от 15-то Китайско международно авиационно изложение по-рано този месец, Кремъл обяви че има клиент, пише The National Interest.
„Алжир отново прави история! Първият клиент на МиГ-25, сега първият експортен клиент на Су-57“, написа алжирският аерокосмически блогър/военен анализатор КАД-ГАНИ в X , платформата за социални медии, известна преди като Twitter.
Алжир и неговата въздушна мощ
Алжирските военновъздушни сили в момента експлоатират различни самолети съветски дизайн, включително Mikoyan MiG-29 и Sukhoi Su-24, датиращи от края на Студената война, докато през 2022 г. са поръчали около дузина Sukhoi Su-30sMKA.
Москва поддържа тесни връзки с Алжир от Студената война, когато Съветският съюз предостави военна, техническа и материална подкрепа на Алжир по време на войната му за независимост от Франция.
Според Вашингтонския институт през последните години повече от три четвърти (76%) от „вноса на оръжия в Алжир идва от Русия“, докато „Алжир постоянно е топ пет дестинации в света за руски оръжия“. Между 2016 г. и 2020 г. Алжир е закупил оръжие от Русия за 4,2 милиарда долара, което представлява 14,9% от продажбите на оръжие на Москва.
Какво означава приемането на Су-57 от Алжир за НАТО?
Алжир проявява интерес към Су-57 от 2019 г., отчасти за да се противопостави на военното натрупване на Мароко – като Рабат приема F-16C/D Fighting Falcon Block 72 от Съединените щати. Двете нации са въвлечени в регионална надпревара във въоръжаването и приемането на Су-57 от Алжир може да му позволи да поддържа превъзходство във въздуха, въпреки че може да минат години, преди първите изтребители наистина да пристигнат в Северна Африка.
По-голямото съображение е какво може да означава това за НАТО, особено за Испания, Франция и Португалия. Нито една от тези нации в момента не експлоатира F-35. Докато Франция и Испания са партньори в програмата Future Combat Air System (FCAS) с Германия за разработване на изтребител от шесто поколение, той няма да влезе в експлоатация най-малко до средата до края на 2030 г.
И френският Dassault Rafale, и испанският Eurofighter Typhoon са изключително способни многоцелеви изтребители, но НАТО може да види бъдеще, в което руски съюзник разполага с по-способен стелт изтребител в експлоатация. Както Bulgarian Military съобщи , официалните лица в Мадрид имат основателни опасения предвид сложните отношения, които съществуват между Испания и Алжир.
Може би приемането на Су-57 от Алжир може да стимулира Мадрид да закупи F-35, за да поддържа баланс в региона.
Автор: Питър Сучу
Питър Сучиу е писател от Мичиган. Той е сътрудничил на повече от четири дузини списания, вестници и уебсайтове с над 3200 публикувани статии в продължение на двадесетгодишна кариера в журналистиката. Той редовно пише за военна техника, история на огнестрелните оръжия, киберсигурност, политика и международни отношения. Питър също е сътрудник на Forbes и Clearance Jobs .