The Spectator: ВСУ променят стратегията си и удрят Русия там, където боли
Възможно е да минат седмици или месеци, преди рафинерията да възстанови значителния си капацитет
"Украйна води не една, а две войни срещу Русия. Първата, конвенционална, кървава сухопътна война по протежение на над 1 300-километрова фронтова линия, е изпаднала в патова ситуация.
Но втората, безпилотни и ракетни удари и внезапни саботажи дълбоко в територията на противника, може да се окаже променяща играта стратегия за нанасяне на удар по Русия там, където я боли", пише британското списание The Spectator.
Миналата седмица два украински дрона-камикадзе нанесоха впечатляващ удар по петролна и газова рафинерия и терминал за износ на петрол в Уст Луга край Санкт Петербург. На разстояние от 1 247 км от Украйна, ударът сериозно намали възможностите на Русия да произвежда и изнася нафта и реактивно гориво, както и да изнася втечнен природен газ (LNG).
Възможно е да минат седмици или месеци, преди рафинерията да възстанови значителния си капацитет. На практика тези украински безпилотни самолети се оказаха по-успешни в налагането на собствените им жестоки санкции върху търговията на Русия, отколкото всички неуспешни усилия на Запада да ограничи цените и да наложи ембарго върху руския износ.
Запазването на възможностите на Русия да изнася петрол и втечнен природен газ е в основата на стратегията на Владимир Путин за преодоляване на санкциите и досега предпазва икономиката му от най-лошите последици от западната икономическа война, пише "Фокус".
Макар че войната вече поглъща близо 40% от държавните разходи на Кремъл, приходите от петрол и газ всъщност са по-високи, отколкото преди войната, благодарение на напрежението в Близкия изток и атаките на хутите срещу танкери в Червено море.
"Китай и Индия, подкрепяни от цинична междунационална мрежа от танкерни флотилии, много от които гръцка собственост, поддържат руския петрол навън и петродоларите навътре. Руският износ на петрол и природен газ е икономическият двигател на военната машина на Путин", пише британското издание.
Тази инфраструктура е най-богатата на цели среда. Помпените станции, терминалите за втечнен природен газ и рафинериите са огромни, разрастващи се промишлени съоръжения, удобно запълнени със силно запалими продукти.
Русия има една структурна уязвимост, която Украйна няма: нейната огромна територия и разпръсната инфраструктура правят невъзможна защитата на всеки тръбопроводи, заводи и мостове.
Изданието обяснява още, че благодарение на дронове и ракети с голям обсег Украйна може да направи тази война "твърде скъпа и болезнена за Путин, за да продължи". А в бъдеще може да се превърне в метод за възпиране, така че окупаторите да помислят няколко пъти преди да започнат нова война.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук