The Times: Приключението на Зеленски в Курск разкри крехкия режим на Путин
Това беше бавна война на изтощение, но Украйна „взривила старата игра“ - пише консултантът по европейска и трансатлантическа сигурност Едуард Лукас
„Приключението“ на украинския президент Володимир Зеленски в Курска област разкрива крехкия режим на руския президент Владимир Путин. Това пише The Times.
Тази година впечатляващите събития включват нахлуването в района на Курск от украински войски, съчетано с вълна от мощни ракетни и дронови атаки.
По-специално бяха ударени военни летища, складове за боеприпаси, петролни рафинерии, центрове за съхранение на гориво и дори Москва. Това пише за The Times Едуард Лукас, консултант по европейска и трансатлантическа сигурност.
„Те потопиха единствения голям ферибот и ценна атакуваща подводница от клас „Кило“, закотвена в предполагаемо добре защитено руско пристанище.
Други цели бяха оставени да тлеят: червени линии, табута и предразсъдъци“, подчерта той.
Анализаторът цитира Едуард Стрингър, експерт по отбраната в мозъчния тръст Policy Exchange, който казва, че Украйна е „взривила старата игра“.
„Това беше бавна война на изтощение, в която западните съюзници предоставиха достатъчно подкрепа, за да гарантират, че Украйна няма да загуби, но (в повечето случаи) наложиха ограничения върху използването на оръжията с голям обсег, които предоставиха.
Американски, германски и други лидери се страхуваха че използването на западна артилерия и ракети за поразяване на цели дълбоко в Русия би засилило впечатлението на Кремъл, че НАТО е истинският враг и би довело до опасна ескалация конфликтът да приключи с преговори“, каза Лукас, цитиран от UNIAN.
В същото време, според експерта, всичко вече не е така, защото Украйна не само промени ситуацията с Руската федерация, но и „обърка плахостта и песимизма на своите съюзници“.
Лукас смята, че ако Украйна успее да спре руските сили, тя ще успее да привлече 3 хиляди руски войници в „котела“ в района на Курск.
Веднъж заловени, те биха могли да се превърнат в полезна разменна монета за много други украински военнопленници, държани в Русия.
Повече от 130 000 души бяха евакуирани от Курск, разпространявайки техните истории за хаос и унижение из цяла Русия - и подчертавайки пропастта между машината на лъжите на Кремъл и реалност.
„Руският президент Владимир Путин трябваше да изтегли противовъздушната отбрана от Крим, за да защити Москва и други населени райони в руския хинтерланд“, отбеляза консултантът.
На свой ред най-тревожното за Кремъл е, че според експерта лидерът на наемниците от частната армия Паладин Георгий Закревски критикува войната, наричайки Путин „така наречения президент“.
Той повтори несъгласието, изразено преди това от друг военен лидер, Евгений Пригожин, чийто опит за преврат също разтърси Кремъл.
В новата си книга „Падението: Пригожин, Путин и новата борба за бъдещето на Русия“ британският академик Марк Галеоти и руско-американската журналистка Анна Арутюнян твърдят, че епизодът с Пригожин разкрива „моралния и идеологически вакуум в сърцето на путинизма“, добави Лукас.
Според експерта лошото вземане на решения е характерно за Руската федерация от десетилетия, тъй като техният режим не е в състояние да реагира на кризисни ситуации.
„Ключът към успеха в руските организации е да се скрият лошите новини от шефа. Никой не посмя да каже на Путин в навечерието на пълномащабна инвазия през 2022 г., че Украйна ще се бие“, подчерта Лукас.
Той отбеляза, че Западът сега говори за солидарност с Украйна, но тръпне от това, което би могло да бъде победа: вероятно хаос в Русия или замяна на Путин с някой „по-лош“.
„Приключението“ на украинския президент Володимир Зеленски трябва да концентрира умовете ни, независимо дали ни харесва или не, нашите чипове също са на масата“, заключи анализаторът.
Случващото се в Курска област - последни новини
Преди атаката срещу района на Курск Украйна получи сателитни изображения от САЩ и Великобритания. Според събеседници на The New York Times (NYT) информацията не е била предоставена за настъпление дълбоко в територията на страната-агресор.
Анализаторите на DeepState също разказаха какви сили Русия е разположила в района на Курск.
„По принцип участваха отделни подразделения като „Ахмат“, „Вагнер“, „Ветерани“ и специални части на ВДВ... Те участваха почти от самото начало на операцията“, се казва в анализа.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!