Това е най-важният детайл от мирните преговори между Украйна и Русия
Трябва да останем „в крак с украинския мирен план“ - категоричен е ръководителят на Центъра за военноправни изследвания Александър Мусиенко
На фона на разговорите за мирни преговори с руснаците най-важното е да останем „в крак с украинския мирен план“. Това мнение сподели ръководителят на Центъра за военноправни изследвания на Украйна Александър Мусиенко.
Александър Мусиенко
„Сега има различни инициативи. И Русия търси начини да постигне примирие, поне по линията на фронта. Те активно търсят и провеждат определени контакти по очевидни причини: те не могат да атакуват постоянно“, каза експертът, цитиран от UNIAN.
Той добави още, че в момента се търси допирна точка за прилагането на формулата за мир. Според експерта това се налага на фона на подготовката за втората среща на върха за мира, която трябва да се проведе тази есен.
„Най-важното е, че това трябва да е украинска писта - за да не ни събори някой, когато започне да казва „вземете тези условия или тези условия“.
Очевидно украинският план също не означава, че всичко е гравирано на таблетки... това трябва да оцелее хилядолетия. Ето защо е включена дипломатическата писта, която трябва да осигури определен формат и реакция, но със сигурност не дава никаква реакция по отношение на отстъпки – териториални или други“, добави Мусиенко.
Според него можем да разгледаме сценарий, при който не всички територии са освободени с военни средства.
„Но никой не поставя под въпрос освобождаването на тези територии“, подчерта анализаторът.
Войната в Украйна е в светлината на прожекторите
Преди ден журналисти от The New York Times заявиха, че украинските власти планират да започнат преговори с Русия и да прекратят военните действия. Ръководството на страната разработва план, който ще спре конфликта, отбелязва изданието.
Исторически момент: Зеленски каза как ще свърши войната! Сяда за преговори с Путин, ако...
Украинският президент Володимир Зеленски също заговори началото на мирни преговори още тази година. Той отбеляза, че краят на войната не означава завладяване на всички територии със сила. Според него „силата на дипломацията“ може да помогне за това, но Украйна все още трябва да бъде силна на бойното поле.
Заместник-командирът на 3-та специална бригада Максим Жорин се обяви против мирните преговори. Той отбеляза, че или военните, или хората, които участват в процеса на борба с врага, решават дали да преговарят с Русия или не.
Коментар по темата за евентуално примирие и изгубени територии направи и киевският кмет Виталий Кличко.
Превод и редакция: БЛИЦ