WDN описа смъртоносен тандем за украинските самолети

Русия се страхува от разполагане в Украйна на нови партиди бойни самолети, предоставени от Запада

В края на октомври министърът на отбраната Сергей Шойгу обяви съвместната работа на самолетите A-50 AWACS и противовъздушната система S-400. 

Техният тандем направи възможно откриването и свалянето на 24 вражески самолета в рамките на 5 дни. Сега приятелската им работа започна да се признава в западното разузнаване.

На 17 ноември 2023 г. разузнаването на британската армия съобщи, че Русия е започнала да използва A-50 в нов оперативен капацитет над Украйна.

Този усъвършенстван самолет AWACS в момента се използва за идентифициране на цели за S-400, руската наземна ракетна система земя-въздух с голям обсег на действие - казва World Defense News.

Както беше посочено, основната функция на A-50 традиционно е била координацията на изтребителните самолети.

В тази нова роля обаче самолетът AWACS използва възможностите си за подобряване на ефективността на наземните системи за противовъздушна отбрана.

Работейки на голяма надморска височина, радарът Mainstay [НАТО обозначение A-50] може да открива вражески самолети на значително по-големи разстояния от наземните радари. 

Това се дължи на способността им да виждат отвъд кривината на планетата, като по този начин осигуряват по-ранно откриване и по-широка зона за наблюдение - пояснява изданието.

Предполага се, че използването на този тандем може да се дължи отчасти на опасения относно възможното разполагане в Украйна на нови партиди бойни самолети, предоставени от Запада.
 

Тази нова стратегия обаче не е лишена от рискове. Разполагането на Mainstay по-близо до фронтовите линии показва, че Русия може да е склонна да поеме повече рискове, за да гарантира ефективността на своята мрежа за противовъздушна отбрана. 

Този ход може потенциално да изложи A-50 на заплахи от модерни противовъздушни системи и бойни самолети – смята британското разузнаване.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук