WP: Истории на украинци, избягали през границата от военна служба

Един от мъжете работел в IT фирма, а трима негови колеги били мобилизирани на път за работа

Украински мъже бягат от мобилизация по реки и гори, харчейки хиляди долари. Не всеки успява да избяга в чужбина. Това се казва в материал на The Washington Post.

Украински служители и военни разказват, че „помощниците“ при незаконно преминаване на границата често искат повече от 5000 долара за услугите си.

Историята на Артьом

27-годишният Артьом е платил 9000 долара, за да избяга от мобилизация в Украйна. Цяла година размислял дали да отиде в армията като много негови приятели или да замине в чужбина и от страх избрал второто.

Артьом чакал четири дни съобщение от организатора, на когото дал парите. Според неговите думи гидовете са водили групата, като дори са скрили следите на мъжете. Бегълците от мобилизация в Украйна се прекатерили през дупка в оградата и се озовали в Унгария, където се предали на полицията.

Служителите на реда претърсили украинците и ги откарали на границата. Там на нарушителите им събрали паспортите и след час чакане „в някакъв гараж“ ги изпращат на разпит. Нелегалните имигранти са попитани как са стигнали до Унгария и колко са платили за това.

Разпитът на Артьом продължил около 15 минути. След това, според мъжа, той е бил освободен, като му е пожелан „добър път“.

 

Историята на Александър

37-годишният Александър платил 8000 долара за бягството си и решил да наруши закона, защото се страхувал от невъзможността да контролира собствената си съдба. Мъжът работел в IT фирма, а трима негови колеги били мобилизирани на път за работа. След това чрез свой приятел той намерил онези, които организирали напускане на страната.

Александър събрал спестяванията си и веднага предал част от сумата - 2000 долара. Казали му да дойде до границата с Молдова. На неназовано място стоял камион с 20 мъже, седнали отзад. Групата тръгва на 19-километрова "разходка" след получаване на координатите на маршрута.

Избягалите от мобилизация в Украйна прекарали четири часа, проправяйки си път през гъсти гори и блата до границата. В крайна сметка се озовали в Приднестровието.

„На самата граница има ровове и има така наречените „драконови зъби“. Явно сме задействали сензорите, защото се появи светлина, а някъде по-нататък видяхме да се движат към нас и чухме кучета“, спомня си Александър.

Един от групата не издържал на „приключението” и изостанал. Александър бил отведен в Кишинев и му поставили фалшив печат за преминаване на границата в паспорта. След това нелегалният имигрант отлетял за Германия.

 

Историята на анонимен украинец

35-годишен жител на Киев разказва пред изданието, че също планира да избяга. Той се съгласил да се озове в Молдова срещу около 7000 долара. Мъжът обяснява решението си да избяга от мобилизация в Украйна с това, че не е сигурен за бъдещето в условията на обстрели и война.

„Искам да имам дете и просто не виждам перспективи да създам семейство тук“, споделя украинецът.

 

Какво казват в Държавната гранична служба на Украйна?

Представителят на Държавната гранична служба на Украйна Андрей Демченко казва, че най-често бегълците бягат от страната през границите с Молдова и Румъния. Някои маршрути са особено опасни, 40 тела на нарушители на закона вече са извадени от река Тиса.

„Има много ситуации, когато нашите военнослужещи успяват да извадят хора от водата, когато те вече са на ръба на смъртта - някои от хипотермия, някои от изтощение“, отбелязва граничарът.

Според Демченко не е имало бум на опитите за бягство от страната след засилената мобилизация. През юни са регистрирани още по-малко такива случаи, отколкото през май.

Представител на Държавната гранична служба обясни, че граничните служби на съседните страни обменят данни с Украйна относно методите на преминаване. Не всички заловени бегълци обаче са върнати или депортирани.

Превод и редакция: БЛИЦ