WP обясни какво представлява ракетата "Орешник" за НАТО
Ракетата вероятно може да "достави“ шест ядрени бойни глави в Европа за около 15-20 минути и поради скоростта и траекторията ѝ ще бъде изключително трудно да бъде прихваната
Новата руска балистична ракета "Орешник “ предизвиква безпокойство в НАТО заради своите характеристики. Особено опасен е ядреният потенциал на оръжието, пише The Washington Post.
Декер Евелет, анализатор в мозъчния тръст за сигурност CNA заяви, че Русия може да унищожи военновъздушни бази и военни съоръжения на огромно разстояние в Европа само с няколко ракети "Орешник“. Според него, с ядрен заряд това оръжие е способно да предизвика колосални последици.
Ракетата вероятно може да "достави“ шест ядрени бойни глави в Европа за около 15-20 минути и поради скоростта и траекторията на ракетата ще бъде изключително трудно да бъде прихваната“, коментира той.
Франсоа Диаз-Морен, помощник-редактор по ядрените въпроси в Bulletin of the Atomic Scientists споделя, че страните са се договорили да не произвеждат такива ракети, тъй като се смята, че те са твърде разрушителни.
"След като бъде изстреляно, това оръжие достига европейските столици за 12-16 минути. Това е много малко време за реакция, за откриване на ракетата. Към това се добавя и възможността в няколко от тях да има ядрена бойна глава. Това ви дава много малко време да осъзнаете какво се приближава към вас“, подчертава той.
Нова ракетна ера
Александър Граеф, старши експерт в Института за изследване на мира и политиката за сигурност в Хамбург изтъква, че Европа е на прага на "нова ракетна ера“. Той припомни, че през юли САЩ и Германия обявиха планове за ротация на американски ракети със среден обсег в Германия от 2026 г. Това предизвика негативна реакция в Русия.
"Намираме се в надпревара във въоръжаването и тя ще се развива през следващите 20 години. Мисля че различните страни - Русия, европейските държави, САЩ - ще увеличат арсеналите си, защото все още не разполагат с достатъчно оръжия, за да ги използват ефективно за унищожаване на много цели“, отбелязва Граф.
Лидерите на НАТО многократно са се "запъвали“ пред ядрените заплахи на руският президент Владимир Путин, коментира бившия руски дипломат Борис Бондарев. Той подчерта, че "западните представители често са забавяли военните доставки за Киев, за да не загуби руският президент войната“.
Плановете на Москва
"Не мисля, че плановете на Москва наистина включват започване на ядрена война. Оръжието си остава страх. Това е преди всичко психологическа война и съм сигурен, че тя е доста успешна. Тази пропаганда работи. По същество става дума просто за неразбиране на това как да се държим с руския президент“, добавя Бондарев.
Той заяви, че президентът на Русия няма да сключи сделка с новия президент на САЩ Доналд Тръмп, освен ако тя не му осигури пълна победа, включително отказ на Украйна от членство в НАТО и запазване на всички окупирани територии под негов контрол. Бившия дипломат предупреждава, че това може да отвори пред Владимир Путин пътя към бъдеща конфронтация с Европа:
"Путин не иска да разделя Украйна. Той иска да раздели света, да има своя собствена сфера на влияние, в която никой включително САЩ не може да влезе без негово разрешение. Не знам защо американците не виждат това, защото ако сключат сделка с Путин ще му осигурят тази победа“.
Източник: Труд бг