WP: Зетят на Тръмп не харесал Зеленски още през 2019 година

„Цялата тази вечеря беше организирана, за да се запознае Зеленски с Кушнер, но не се получи“, казва пред изданието служител

https://blitz.bg/voinite/wp-zetyat-na-tramp-ne-haresal-zelenski-oshte-prez-2019-godina_news1123218.html Blitz.bg

Американският бизнесмен и зет на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, не харесал украинския лидер Володимир Зеленски още след избирането му за държавен глава през 2019 г.

Джаред Кушнер и Володимир Зеленски се срещнали за първи път в Брюксел няколко седмици след последните президентски избори в Украйна преди войната, където украинският лидер е направил негативно впечатление на американския представител, съощава The Washington Post.

Изданието пише, че връзките, които Кушнер е внесъл в преговорите за прекратяване на огъня в Газа, където е играл ключова роля като преговарящ от американска страна, липсват в преговорите за Украйна.

Първата среща между Кушнер и Зеленски се състоя през юни 2019 г., няколко седмици след като последният беше обявен за президент на Украйна. Кушнер седеше до Зеленски по време на вечерята в Брюксел.

„Цялата тази вечеря беше организирана, за да се запознае Зеленски с Кушнер, но не се получи“, казва пред изданието служител, запознат със ситуацията.

Тръмп към Зеленски и Киев: Време е!

Той също така отбелязва, че по това време дипломатическият опит на украинския лидер се е ограничавал до участие в политически комедиен телевизионен сериал за президент („Слуга на народа“). По време на официалната вечеря Кушнер и Зеленски почти не са общували.

„Зеленски – комик с ограничени познания по английски език, чийто единствен дипломатически опит по това време е бил случайно да играе президент в телевизионен сериал – изглеждаше неспособен на светски разговори и двамата почти не са общували“, казва служителят пред изданието.

Участието на Кушнер в преговорите за Украйна

Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф лично е поискал участието на Кушнер в неотдавнашните разговори с руския президент Владимир Путин, съобщава източник. Украински и европейски представители твърдят, че участието на зетя на Тръмп в преговорите е било желателно, въпреки неопитността му по въпроса.

Преговорите с участието на Кушнер и Уиткоф в Женева са били напрегнати. Първият заместник-министър на външните работи на Украйна Сергий Кислица отбелязва, че присъствието на зетя на Тръмп представлява промяна в подхода на САЩ, но по време на срещата той „задаваше въпроси и слушаше отговорите“.

„Мисля, че присъствието на Кушнер беше много ценно, независимо колко нестандартно можеше да изглежда... и когато е законно, вярвам, че използването на нестандартни средства и форми е необходимо“, цитира изданието Кислица.

Високопоставеният европейски служител заявява също, че Кушнер си е водил бележки по време на преговорите в Женева, за разлика от Уиткоф. Това „вдъхва по-голяма увереност, че постигнатите споразумения ще бъдат затвърдени и че ще бъдат разгледани нерешените въпроси“, пише изданието.

Европейският дипломат отбелязва още, че Кушнер, за разлика от Уиткоф, който се е фокусирал повече върху териториалните въпроси в преговорите, е бил по-внимателен към позицията на Украйна и „по-възприемчив към нова информация“.

„Той е умен и има душа“, добавя друг източник.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

Коментирай