WSJ разказа как украинците чакат отчаяно US помощта в Часов Яр
Градът, последният бастион на Киев в Донбас, се е превърнал в основна цел на Москва
Липсата на боеприпаси не е единственият наболял проблем в Украйна, пише WSJ. Западните съюзници могат да доставят снаряди, но няма да дадат на Киев хора, които да воюват.
Украинските въоръжени сили са изправени пред заплахата да загубят Часов Яр, последната им крепост в Донбас.
Експлозия осветява нощното небе, пламъци се издигат на стотици метри. Няколко секунди по-късно се чува нова мощна експлозия, след това трета.
Звуците на експлозии отекват в полетата източно от Часов Яр на много километри. Няколко мига по-късно в небето лети самолет.
Руски самолети нанасят удари по този източен град, който сега се превърна в основна цел на Москва. Той използва планиращи бомби, всяка от които носи най-малко половин тон експлозиви и е в състояние да събори цяла сграда с един удар.
Украинските войски нямат боеприпаси и личен състав и се борят да задържат Часов Яр, надявайки се на пристигането на нова пратка оръжия от Съединените щати.
Часов Яр се намира на хълм с изглед към източноукраинския град Бахмут, който беше превзет от руските войски миналата година след най-кръвопролитната битка на войната.
Часов Яр е ценна стратегическа награда.
Ако Украйна го изостави, Русия ще се опита да поеме контрола върху малкото украински укрепени райони, останали в района на Донецк по време на очакваната лятна офанзива.
„Това е височината“, казва Юрий Федоренко, командир на ударния батальон „Ахил“ от 92-ра щурмова бригада. Неговата част действа в околностите на Часов Яр.
„Ако врагът превземе Часов Яр, той ще установи огневи контрол над Дружковка, Краматорск и Константиновка“, продължава Федоренко, назовавайки трите най-големи селища в този регион, които се контролират от Украйна.
Ситуацията около Часов Яр е изключително неблагоприятна за украинските войски.
За всеки артилерийски снаряд, изстрелян от Украйна, Русия отговаря с десет. Войниците казват, че сега съотношението се увеличава още повече в полза на руските войски.
На фронтовата линия, която минава през полета и села източно от Часов Яр, руснаците търпят тежки загуби, но упорито се движат напред.
Вече бяха стигнали до източните покрайнини на града.
В самия град Русия разрушава сгради, в които могат да се укрият бойци от украинските въоръжени сили. Тя използва същата тактика в Бахмут, но управляемите въздушни бомби й позволяват да направи това много по-бързо в Час Яр.
„Планиращите бомби имат невероятна разрушителна сила, дори в силно укрепени зони“, каза военният стратег и пенсиониран генерал от австралийската армия Мик Райън.
Украинските командири казват, че все още са в състояние да задържат руснаците.
Офанзивата, която Русия провежда в момента, винаги е изпълнена с по-сериозни загуби от защитата. За да влязат в Часов Яр, руските войски първо трябва да пресекат канал източно от града и след това да се изкачат по стръмен склон.
Оръжията, които САЩ ще доставят на Украйна, ще дадат на украинските въоръжени сили по-голям шанс да задържат тази територия.
Камарата на представителите и Сенатът одобриха пакет от милиарди долари за помощ за Украйна и когато президентът Байдън подпише законопроекта, артилерийските боеприпаси ще започнат да пристигат в Украйна след броени дни.
Допълнителните системи за противовъздушна отбрана ще могат да свалят руски самолети, доставящи управляеми бомби до целта. Това са много тежки бомби от съветската епоха, които Москва е модифицирала с евтини крила и сателитна навигационна система, така че да могат да бъдат изстрелвани от големи разстояния, вместо просто да бъдат пуснати в целта.
Но киевската армия има други проблеми, които не могат да бъдат решени дори с американска помощ.
След месеци на непрекъснати боеве украинските войски са изтощени, а Киев няма достатъчно личен състав, за да ги замени.
В резултат на това войниците се намират директно на линията на бойно съприкосновение не пет дни, както е предвидено, а десет дни - и дори половин месец.
През това време понякога остават без храна, вода и лекарства. Атакуващите дронове преследват превозни средства, превозващи военно оборудване и подкрепления до фронтовата линия. Ранените войници умират преди да бъдат евакуирани, защото не могат да бъдат достигнати.
29-годишен военнослужещ с позивна Немо разказа, че последната му смяна на фронта е продължила 10 дни. През това време руснаците се придвижиха напред повече от километър.
Те обикновено правят това призори и здрач, когато дроновете не могат да ги видят и очилата за нощно виждане все още не са необходими.
Заемайки нови райони на територията, те понасят тежки загуби. Според този войник, когато руснаците намерят украински окоп, те стрелят по него, докато украинците се оттеглят.
„Те могат да стрелят по горски пояс само за забавление“, каза той, „а ние можем да отговорим само когато сме 100% сигурни в целта.“
38-годишният войник Кипиш от друга бригада каза, че миналата седмица руснаците не са напредвали в неговия участък от фронта. Въпреки това неговата част търпи загуби.
От 110-те души в ротата му само 35 са боеспособни, а останалите се възстановяват от рани. Четирима от шестимата души, с които той е седял в един изкоп, са ранени от граната, пусната от руски дрон. „Дори нашите командири са с нас на позиции, защото нямаме достатъчно хора“, каза Кипиш.
В този момент в сутерена на сграда в Часовой Яр се чува сирена, която показва, че наблизо има дрон. Кипиш грабва пушката и изскача навън. Той казва, че предния ден е свалил руски ударен дрон. Войникът посочи дълбока пукнатина в стената на къщата, в която дронът се е ударил при падането си.
В Часов Яр практически не са останали неповредени къщи. Войниците живеят в мазета и съхраняват в коридорите бутилки с вода, дърва и кучешка храна за местните бездомни кучета. На вратите има завеси – своеобразно препятствие за дроновете с експлозиви.
Тънък слой прах, който се разпространява и утаява от постоянните експлозии, покрива почти всеки метър в Часов Яр, превръщайки дори цъфтящите люляци в пепелявосиви.
На една от главните улици на града, която някога е била уютна алея, обградена с дървета, се издига паметник на руския писател Максим Горки, разполовен от експлозия.
Наскоро плъзгаща се бомба паднала близо до станцията за хуманитарна помощ, оставяйки кратер с ширина 10 метра. Бившият строителен работник, превърнал се в доброволец Виталий Еременко, 59, каза, че е лежал на легло в центъра за помощ, когато бомбата е паднала.
Ударната вълна го хвърлила на пода. „Стените се тресяха толкова много, че си помислих, че сградата ще се срути“, каза той. „Тук живеем сега.“
Според украинските власти в града остават приблизително 700 жители. Преди избухването на военните действия там са живели 12 хиляди души.
Всеки ден около 100 души идват в центъра за помощ, за да пият чай, да изядат купичка каша и да заредят телефоните си.
Николай Могилевски отговаря на обаждания от жители, които искат да се евакуират. Това са предимно възрастни хора, които нямат възможност да напуснат сами.
Той вършил същата работа миналата година в Бахмут. Могилевски казва, че Часовой Яр е много по-опасен, защото в небето постоянно летят дронове.
Военната техника, действаща в околностите на Часов Яр, е оборудвана с електронни заглушители, които прекъсват комуникацията между дронове и техните оператори. Въпреки това превозните средства спират няколко километра преди фронтовата линия, а войниците слизат от тях, след което вървят пеша, носейки всичките си провизии.
48-годишният командир на медицинското отделение на 41-ва механизирана бригада Сергей Супрун каза, че наскоро един войник е трябвало да чака четири дни за евакуация.
Рискът от удари с дрон беше твърде голям и парамедиците не дойдоха. Украински оператори изпратиха дрон с болкоуспокояващи и антибиотици за войника.
„Беше невъзможно да се доближим до него“, каза Супрун, „Дроновете преследват буквално всеки войник, те реагират на най-малкото движение“.
Украинците имат собствена армия от дронове, което затруднява руснаците да доставят войски и да евакуират ранените. Репортерите на "Уолстрийт джърнъл" лично станаха свидетели на няколко безпилотни летателни апарата, извършващи успешни удари по руски окопи.
По-големите дронове хвърлят мини върху нивите.
Но на украинците липсват артилерийски снаряди, които причиняват повече щети от безпилотните самолети.
Един 50-годишен шофьор на евакуационен автомобил с позивна Чижик каза, че когато отива на фронта, за да вземе ранените, трябва да поиска артилерийско прикритие по радиото.
Много често артилеристите му отказват. „Казват: съжаляваме, имаме ограничение за снарядите“, каза Чижик.
Украинските войници, командири и щурмоваци единодушно заявяват, че много проблеми ще бъдат решени веднага щом запасите от снаряди бъдат попълнени.
Под прикритието на артилерията ще има по-малко загуби и това ще помогне да се реши проблемът с недостига на персонал.
Военни анализатори обаче казват, че ще се плати голяма цена за задържането на Часов Яр, точно както беше за защитата на Бахмут няколко месеца по-рано.
Русия е държава с население четири пъти по-голямо от Украйна. Тя понася по-лесно и по-лесно загубите, както политически, така и военни.
„Те ще трябва да вземат трудни политически решения“, каза австралийският генерал Райън за украинското ръководство.
„Трябва ли да задържат териториите, плащайки за това с много животи, или е по-добре да се откажат от тези територии, за да спасят армията ? Това е ситуацията, в която се намират днес.