Президентът Володимир Зеленски подчертава, че Украйна иска да увеличи доставките на немски системи за противовъздушна отбрана IRIS-T. Зеленски е казал това в началото на среща с германския външен министър Йохан Вадефул в Киев, уточнява УНИАН.
„Много се гордеем, че имаме системи IRIS-T. Мисля, че се възхищавате на качеството на съответните немски системи.
Това е друг въпрос, който бих искал да обсъдим по отношение на нашия опит и по отношение на евентуалното увеличение на доставките на броя на съответните системи.
Една от най-добрите системи за противовъздушна отбрана IRIS-T“, отбеляза Зеленски.
Той добави още, че днес 5 представители на големи германски компании от отбранителната промишленост ще се включат в срещата му с ръководителя на германското външно министерство.
„И в следващите дни този брой ще достигне 20. Това е важно партньорство за нас - ще развием съответен военен център както в Украйна, така и другаде. И за нас е важно, че три от тези компании вече работят в Украйна, а очакваме и четвъртата“, каза Зеленски.
Освен това той благодари на Германия, канцлера Фридрих Мерц и германския народ за тяхната постоянна подкрепа за Украйна от началото на войната.
„Наистина, Германия оказва най-голямата подкрепа в Европа днес. След увеличението тази година тя ще бъде в рамките на 9 милиарда евро. Това е много осезаема помощ. Особено в този момент“, каза Зеленски.
Както добави Зеленски, по време на предишни срещи с канцлер Мерц и германския министър на отбраната Борис Писториус той се е фокусирал върху вътрешното производство в Украйна, особено върху далекобойните дронове и други украински възможности, както и върху съвместното производство.
„И наистина се надявам, че по-голямата част от парите, отпуснати от федералното правителство на Германия, могат да бъдат насочени специално към украинското производство“, каза Зеленски.
На свой ред германският министър Вадефул е доволен, че Германия и Украйна преминават към следващата фаза на сътрудничество с представители на отбранителната промишленост.
„Те вече частично работят в Украйна. Някои украински предприятия работят с нас. Ние също събираме и ценим вашия опит. И нашата икономика също може да се възползва от това“, каза Вадефул.
Германия има план за доставка на системи IRIS-T на Украйна
Германия е разработила план за доставка на системи за противовъздушна отбрана IRIS-T на Украйна, изчислен за тригодишен период. Украйна също така очаква не само да получи допълнителни системи IRIS-T, но и да локализира производството им.
Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че е обсъдил с германския министър на отбраната Борис Писториус привличането на инвестиции в производството на оръжия в Украйна.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!