Честит 8 март, дами! 25 велики жени, променили света към по-добро (СНИМКИ)
Много мъже, а и понякога обществото като цяло, възприема жените само като домакини, които трябва да посветят на домашните задължения и възпитанието на децата целия си живот. Междувременно, жените са способни да извършват къде по-значими постъпки, които могат да променят хода на историята към по-добро. Разбира се, глупаво е да се спори с онези, които си мислят, че светът принадлежи само на мъжете. Жените играят също много важна и най-главното равнопоставена роля във всичко, което се случва в нашия свят. А тези личности доказват това не на 100, а на 1000%.
Мария Кюри - физик, химик, педагог и обществен деятел. Получава Нобелова премия два пъти. Заедно със съпруга си се занимава със изследването на радиацията и заедно с него открива елементите радий и полоний.
Маргарет Хамилтън - водещ инженер програмист на проекта "Аполо". На снимката тя стои пред разпечатка на кода за бордовия компютър на "Аполо", като по-голямата част от него е написан именно от нея.
Катрин Швитцре - първата жена, пробягала Бостънския маратон (1967 година), Това се случва 5 години преди на жените официално да бъде разрешено да участват. Представители на организаторите са се опитали със сила да я принудят да прекрати участието си.
Валентина Терешкова - съветски космонавт, първата жена космонавт в света.
Малала Юсуфзай - пакистанска правозащитничка, бореща се за достъпа до образование на жените по цял свят. На 9 октомври 2012 година тя бе тежко ранена от терористите от "Движението на талибаните" в Пакистан заради своята дейност.
Жена, преживяла Холокоста, удря с чантата си представител на неонацисткото движение, Вешке, Швеция, 13 април 1985 година.
Представителка на Onna-bugeisha - жена войн, принадлежаща към японската аристокрация, по своята същност жена самурай края на 1800-те години.
Амелия Ерхарт - първата жена пилот, прелетяла над Атлантическия океан. Тя е написала и няколко книги за своите полети и изиграва важна роля при формирането на "99" - организацията на жените пилоти.
Жени помагат при гасенето на пожар по време на атаката срещу Пърл Харбър,, 1941 година.
Роза ли Паркс - американска обществена деятелка, основател на движението за правата на чернокожите в САЩ. Конгресът на САЩ удостоява Роза с епитета "Майка на съвременното движение за граждански права".
Комако Кимура - японска суфражетка, бореща за правото на жените да гласуват на избори, 1917 година.
Елиза Зимфереску - първата жена инженер.
Ане Франк - еврейско момиче, автор на знаменития "Дневник на Ане Франк" - документ, изобличаващ нацизма. Преведен е на много езици. Ане и семейството ѝ се смятат за едни от най-известните жертви на нацизма.
Мод Вагнер - първата известна жена татуист в САЩ, 1907 година
София Ионеску - първата жена в света, станала неврохирург.
Надя Команечи - знаменита румънска актриса, петкратна олимпийска шампионка. Най-титулованата румънска спортистка.
Сарла Такрал - първата лицензирана жена пилот в Индия, 1936 година.
Джейн Гудол — посланик на мира на ООН, водещ приматолог и антрополог от Великобритания.
Бореща се за правата на жените да участват в избори, протестира след "Нощта на терора", 1917 година.
Аннет Келлерман - австрийска професионална плувкиня, помогнала за това жените да могат да носят цял бански (1907). След тази снимка тя е била задържана за непристойно поведение.
Анна Аслан - смята се за пионер на геронтологията и гериатрията.
Гертруда Керълайн Андерле - първата жена, преплувала Ла Манша (1926 година)
Берта фон Зутнер - австрийска активистка на международното движение за мир, първата жена - лауреат на Нобеловата премия за мир и втората жена, получила Нобелова премия.
Превод и редакция: БЛИЦ