Родители в надпревара за най-екзотично име на децата си
Родители в надпревара за най-екзотично име на наследника си. Новородените у нас се кръщават с все по-нестандартни и оригинални имена показва ново изследване на учените от БАН.
Като при всяко друго нещо и при това си има мода. Все повече родители сами измислят името на детето си в желанието си да звучи уникално - сред примерите са Благодара, Емима, Живодара, Зоринела. А при момчетата - Дарян, Емислав, Маркиан, Нивалин.
Още четири мита и суеверия за бременността, в които няма капка истина
Продължава и тенденцията от последните няколко години децата да се кръщават с повече от едно малко име - и тук родителите проявяват творчество - Амбра-Рос, Изабелла-Грация и Урания-Мария. Не липсват и тройни имена - като Анн Мари Роси и Ева София Катерина.
С бързи темпове навлизат и все повече чуждестранни западни имена - Айви, Вайлет, Дейзи, Джорджина, Джули. А при момчетата - Винченцо, Кристиано, Максимус и Франко.
От 45 години д-р Григорова е първата, която научава имената на бебетата, веднага след като поемат първата си глътка въздух.
„Напоследък все по-малко родители спазват старата българска традиция да се кръщава дете на името на някой от родителите на жената или съпруга”, обяснява д-р Валентина Григорова от Първа АГ болница „Света София”.
Дланта на бебето ви може да подскаже, че то ще заболее от аутизъм или синдром на Турет!
Някога обаче модата била друга.
„Стараеха се да са на някакви сериали, някакви известни личности, спортисти. Освалдо, Есмералда. Даже и Парис Хилтън. Много деца се кръщаваха на фолк звезди, надявайки се техните деца да заприличат на фолк звездите, което беше тяхната мечта”, разказва д-р Валентина Григорова от Първа АГ болница „Света София”.
В столицата и в големите градове има бум на кратките, трибуквени имена - като Леа, Кая, Вая и Ная. Тенденцията според експертите важи за цяла Европа. В по-малките градове пък по-често се срещат имената с наставка "КА", като Веселинка и Даринка. Все по-често децата се записват и само с галено име.
И въпреки че традиционните български имена изчезват, все повече родители се завръщат към имената на ханове и царе - като Тервел, Крум и Иван-Александър.