Така се прави най-вкусната сръбска баница
Технологията, по която се приготвя типичната сръбска баница гужвара е различна от нашенската
Баницата е част от българския бит и култура. Традиционно печивото се приготвя като част от обредната трапеза, както и като вкусна закуска без конкретен повод.
Плънката на баницата, която са приготвяли дедите ни, е била съобразена със сезона, повода и празника – тиква за Бъдни вечер, когато се сервират постни ястия; месо пред ловния сезон; ябълки в периода на зреенето им; сирене и яйца за облажване; свежи зелении от природата през пролетта...
У нас се приготвят редена баница, вита баница и баница от смесен тип, като в различни части от страната и на диалект витата баница е наричана още свивник, крива баница, раченик/ръченик, тепсийник/тепсийница.
Произход на думата баница
Произходът на името на вкусното печиво е славянски и според етимологичния речник произлиза от праславянската форма гыбаница, която се е променила на гбаница и е останала и до днес в езика ни като баница.
Сиромашка баница без кори, правя я по тайна мамина рецепта
Думата гибàйница, близка до праславянската форма, се употребява в сръбския език.
Ако погледнете традиционна сръбска рецепта за баница, ще ви направи впечатление, че там всъщност пише гбаница, тоест запазена е праславянската форма за име на печивото.
Сръбска баница – прилики и разлики с нашата
Сръбската кухня безспорно е повлияна от източни и западни култури, преминали през тези земи. И тъй като страната е много близо до България, то това влияние е сходно и при нас.
В тази балканска страна освен баницата с яйца и сирене, се поднася и типична сръбска баница, непозната като начин на приготвяне у нас, наричана гужвара.
От какво се нуждаете и как да си приготвите тази вкусотия, вижте в jenata.blitz.bg.