Внимание, страшна болест мори децата след плаж

„Ухото на плувеца“ – защо морето и басейните могат да се окажат коварни

Игрите в морето и басейна са „най-сладката част“ от лятото за всяко хлапе. Но знаете ли какви рискове крият те за здравето на детските уши?

Защо правилното почистване на ушната кал е ключово за превенцията на „ухото на плувеца“? Как да избегнем неприятната отомикоза? И какви мерки да вземем, ако ушичките на детето се възпалят по време на ваканцията и ни делят няколко часа път от най-близкия лекар? 

Отговорите на всички тези въпроси дава доц. д-р Дончо Дончев, ръководител на Отделението по аудиология и отоневрология в Клиниката по УНГ на Военномедицинска академия (ВМА).

„Лятото е сезон, който примамва с всякакви занимания в откритите водни басейни, независимо дали са изкуствени спортни съоръжения, дали са язовири и езера, реки или прекрасното море. Като изключим него, всички останали могат да бъдат източник на замърсяване, тъй като никога не сме сигурни в качествата на водата, в която влиза детето, (пък и големите хора), за да се забавлява, да поплува или поиграе. 

Замърсените водни басейни са един от факторите за развитие на едно много неприятно  и обикновено – силно болезнено заболяване – възпалението на външното ухо. Затова родителите винаги трябва да са нащрек къде се къпят децата. И, ако водният басейн не е чист, по-добре да го пропуснат – и то – не само заради ушите“, подчертава доц. Дончо Дончев. 

Но повече за ужасните болести, които може да застигнат малчуганите, след посещението на бесейн или почивка на морето, ще научите на jenata.blitz.bg