20% от българите страдат от „сухо око“, причинено от продължителната работа с компютър! Вижте как да се предпазите

Пораженията не са необратими

Синдромът на компютърното зрение е по-скоро зрителна умора, отколкото заболяване. В какво се изразява това състояние? Как се проявява? Какви предпазни мерки за очите са необходими при работа с компютър? На тези и още въпроси отговаря нашият редовен консултант доц. д-р Красимир Коев, дм, специалист по очни болести от МУ-София. Завършил докторантура в МУ “Рене Декарт”, Париж, към Сорбоната и Националната болница на Франция “Кенз-Вент”.

Автор на 145 публикации в областта на офталмологията, водещ автор на патентован апарат за нискоинтензивна лазерна терапия в офталмологията съвместно с проф. Лъчезар Аврамов, дмн. За първи път прилага телемедицината в България и по-специално за туморни заболявания на окото.



Синдромът на компютърното зрение, обяснява специалистът, е понятие, въведено от Американската оптометрична асоциация. За първи път през 1998 г. д-р Кент Даум въвежда в практиката този термин. Това състояние е по-скоро зрителна умора, отколкото заболяване. Според д-р Даум, вицепрезидент на Колежа по оптометрия  в Чикаго, работата с компютър повишава напрежението в очите. Синдромът на компютърното зрение се дължи на факта, че изображението на монитора не е толкова ясно като при печатен документ, очите се фокусират по-трудно и човек прави по-малко мигателни движения. 

Прочетете останалата част от статията на здравния ни сайт, като кликнете ТУК!