5 неща за антибиотиците, които трябва да знаете, че не са верни
Що се отнася до антибиотиците, родителите обикновено са на два полюса. Някои от тях категорично се противопоставят на това да ги дават на децата си.
Други веднага тичат в аптеката и купуват антибиотик, без дори да ходят на лекар.
И в двата случая те не са съвсем прави, родителите се ръководят често от страх, причинен от определени предразсъдъци и митове за антибиотиците:
1. Няма антибиотик, който да лекува настинката.
Това не е вярно. Самата настинка е всъщност комбинация от вирусни заболявания, при които антибиотикът не действа. Само бактериални инфекции като гнойна ангина, синузит, отит на средното ухо, пиелонефрит, пневмония и други са чувствителни към антибиотици.
Вирусните заболявания обаче потискат имунната система, а бактериалните усложнения често се появяват, когато антибиотиците вече са спрени. Ето защо, след четвъртия или петия ден, ако състоянието на детето не едобре или възникнат нови оплаквания, помислете за антибиотиците.
В редки случаи, например, при деца с тежки хронични заболявания (например, сърдечна недостатъчност или увреждане на имунната система), антибиотик се използва от началото, за да се предотврати усложнението.
Във всички останали случаи тялото на детето има достатъчно защитни механизми за борба със самата болест. И даването на антибиотик е престъпление срещу здравето на детето.
2. Антибиотиците помагат на имунната система.
Това не е вярно!
От дълго време е доказано, че нормалната чревна флора играе важна роля в човешкото здраве, тъй като са фактор в имунната система. Антибиотиците я унищожават и се появява порочен кръг: колкото повече антибиотици се вземат, толкова повече детето е болно. Поради това е полезно да се дадат пробиотици, когато е неизбежно да се вземе антибиотик.
3. Антибиотиците имат много странични ефекти.
Ако прочетете поясненията за антибиотиците, косата ви ще настръхне. Има поне 2-3 страници нежелани странични ефекти. Това не е съвсем вярно. Производителите трябва да описват дори и най-малките нежелани действия, дори ако те да са 1 на милион.
Въпреки това, вярно е, че понякога има странични ефекти. Най-често човек има алергия към лекарството. Тя се появява с обрив, подуване, разстройство или повръщане, в изключително редки случаи с алергичен шок.
4. Антибиотиците трябва да се приемат след хранене, за да не се дразни стомаха.
Това не е задължително. Има някои, които трябва да се дават на празен стомах, други – се дават по време на или след хранене.
За да избегнете грешки, прочетете листовката, производителят дава точни инструкции как да се пие даден антибиотик. Освен това има описание дали е възможно да се дават други лекарства и в какъв момент точно.
5. По-добър е антибиотикът за лечение.
Това не винаги е така. Умението на лечението не е да се даде мощен, скъп, широкоспектърен антибиотик, а такъв с подходящ агент. Това е не само много по-евтино, но и по-здравословно. Един добър лекар се ръководи от прегледа и изследването на евентуалния патоген – така той дава най-ефективното лекарство. Това не е непременно най-скъпото.
Източник: zdrave.ws