7 неща, които да не ядете преди голямо събитие

Когато имате голяма презентация, важно събитие или стресова ситуация, като например интервю за работа, това, което ядете, може да провали мероприятието. Чували ли сте някога, че яденето на боклуци ви кара да се чувствате като боклук?

Това не е клише. Когато не се заредим с правилната храна, нашата енергия, настроение и фокус няма да са на ниво. Защото зад успеха може да стои и това какво сте закусили или обядвали.

И това е интересно: Доц. д-р Христо Хинков: Безсъние и намалена работоспособност маскират депресията

Ето няколко храни, които е добре, и няколко, които не е препоръчително да консумирате, ако ви предстои нещо важно.

Защо храната има значение

Едно балансирано хранене може да ни помогне да запазим стабилни нивата на кръвната захар. Как?

Въглехидратите (зърна, плодове, нишестени зеленчуци, лактоза и др.) повишават кръвната ни захар, а протеините и мазнините помагат да се намали разграждането на въглехидратите чрез забавяне на храносмилането, което помага на кръвната захар да остане стабилна за по-дълго време. Фибрите (намират се в боб, пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове, ядки и др.) помагат за по-доброто храносмилане.

Когато ядете храна, която осигурява комбинация от протеини, мазнини и въглехидрати (в идеалния случай въглехидрати с по-високо съдържание на фибри, като боб, сладки картофи и пълнозърнести храни, за разлика от тези с бяло брашно, захар) вие давате най-доброто за себе си и ще се чувствате добре.

Не яжте: бонбони 

Вероятно сте чували това милион пъти, но яденето на високовъглехидратна храна, като бонбони, може да се превърне в катастрофа за тялото ви. Това, което се случва, е, че то започва да работи за бързо смилане на въглехидратите (захарта), което предизвиква остър инсулинов скок. В рамките на един час той пада рязко и ще усетите умора. Ефектът е още по-зле, когато ядете бонбони на празен стомах.

Може би знаете, че тъмният шоколад притежава някои мозъчни стимуланти и повишава нивото на хормона, който регулира настроението -  серотонин, а освен това има и антиоксидантни ползи, но това не замества балансирано хранене.

Ако искате шоколад, най-добре е да хапнете малко количество (едно-две блокчета) след балансирано хранене или в контекста на лека закуска.

 

Понички, мъфини, пасти

Яденето на сладка и тестена закуска е удар както за тялото, така и за мозъка ви. Вие му давате много въглехидрати, но къде остават протеините и някои важни мазнини. Затова, ако ви се яде кроасан, вземете обикновен и добавете капучино за допълнителни белтъчини.

Сладки зърнени култури с обезмаслено мляко

 Много хора правят тази грешка - здравословна зърнена култура с обезмаслено мляко или бадемово мляко. Какъв е проблемът? Много здравословни зърнени храни тайно са пълни със захар (понякога се маскират под други имена, които звучат по-естествено, като "сироп от кафяв ориз" или "сок от тръстика"), което може да причини поражения върху енергийните ни нива.

Обезмасленото мляко може да звучи добродетелно, но въпреки че има някакъв протеин, то не е най-доброто решение. Без каквато и да е мазнина, не сте в състояние да усвоите ефективно мазнините и разтворимите хранителни вещества във вашата храна.

Бадемовото мляко е още по-лошо (дори и неподсладените сортове), тъй като липсва и протеин. Изберете 2% мляко или вземете растително с протеин. 

 

Бейгъл/ Геврек

Вероятно не е новина за вас, че гевреците са изцяло въглехидрати, които идват с много калории, но всъщност не ви дават нищо. Затова изяжте половин геврек от пълнозърнесто брашно и добавете протеини, като яйце, сирене или пушена сьомга,

Гранола барчета

Гранола барчето може да звучи като здравословен вариант, но това, което ще откриете, е, че има високо съдържание на захар и няма достатъчно фибри. Да, овесът е пълнозърнест, но когато го обвиете в мед и сиропи и добавите сушени плодове (повече въглехидрати) и шоколадов чипс без протеин, помислете дали не е все едно сте изяли няколко бонбона.

Затова, когато търсите подобна закуска, изберете такава с най-малко четири грама протеини и фибри, а в идеалния случай и по-малко от пет грама захар.

Бургер с бекон и пържени картофи

Да, мазнините забавят храносмилането, което спомага за стабилизирането на кръвната захар, но източникът на тази мазнина също е важен. Когато разглеждате плюсовете и недостатъците на чийзбургера с бекон, имайте предвид, че червеното месо, като говеждо, може да бъде по-трудно смилаемо, което ще ви накара да се почувствате уморени.

Освен това той е богат на натрий и може да доведе до дехидратация. Затова, ако ви се хапва нещо подобно, изберете пуешки бургер и пропуснете пържените картофи в полза на зеленчуците, за да увеличите витамините и минералите.

Нищо

Това може да звучи безумно, но ще бъдете изумени колко хора избягват да ядат преди голямо събитие, обвинявайки нервите. Дори и да не ви е до ядене, хапнете шепа бадеми или протеин на прах с вода.

Последното нещо, което искате, е да имате катастрофално представяне, затова яжте нещо, което ще ви даде енергия, но няма да ви накара да се чувствате тежко.